Treść podstrony

Wydawnictwa

Oferta Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego jest niezwykle różnorodna. Znajdują się w niej zarówno pozycje ściśle naukowe, jak i bardziej przystępne, mogące zainteresować każdego melomana. Tematyka wydawanych pozycji często związana jest z życiem muzycznym Akademii i regionu, jednak większość prac ma charakter uniwersalny. Wśród nich znajdują się pozycje biograficzne – by wymienić na przykład Iwony Bias "Eugeniusz Knapik – pianista i kompozytor" czy "Aleksander Lasoń – portret kompozytora" i analityczne – jak "Krzywe zwierciadło proroka. Rzecz o Księżycowym Pierrocie Arnolda Schonberga" Marcina Trzęsioka, "Symfonie Jana Wincentego Hawela" Edwarda Bogusławskiego, czy "Mazurki opus 50 Karola Szymanowskiego" Joanny Domańskiej. Obok nich dostępne są opracowania przekrojowe – na przykład "Forma sonatowa w XIX i w pierwszej połowie XX wieku" Jolanty Bauman-Szulakowskiej, czy mające formę całościowego podejścia do problemu – jak "Polska folklorystyka muzyczna" Jadwigi Bobrowskiej. Niezwykle interesująco przedstawia się także jubileuszowa seria Wydawnictwa, na którą złożyły się: "W stronę wartości. Wykłady autorskie" ks. bp Józefa Zawitkowskiego, Jacka Filka, Adama Węgrzeckiego, Włodzimierza Galewicza, Mieczysława Tomaszewskiego, Tadeusza Sławka, Stanisława Rodzińskiego i Krzysztofa Kohlera, "Bycie w muzyce. Próba opisania twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego" Bohdana Pocieja oraz "Zasada twórczości. Wybór pism z lat 1984-2005" Romana Bergera.

zdjęcie

Wydawnictwo publikuje cyklicznie
Pismo Akademii Muzycznej "Klucz",
zawierające aktualne teksty
autorstwa Pedagogów i Studentów Uczelni.
Cena: 5,50 zł

Wydawnictwa do pobrania


Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwami, które dostępne są do pobrania tutaj.

Zamówienia

Zapraszamy do dokonywania zakupów drogą elektroniczną. Materiały wydawnicze, książki oraz skrypty można zamawiać poprzez ninejszą stronę internetową lub pisząc na adres poczty elektronicznej e-mail: wydawnictwo@am.katowice.pl

Po otrzymaniu zamówienia oraz ustaleniu formy płatności materiały wysyłane będą pocztą.

Dzieło jako system i autobiografia. Poetyka muzyki Andrzeja Krzanowskiego

Dzieło jako system i autobiografia. Poetyka muzyki Andrzeja Krzanowskiego

Magdalena Stochniol
Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-968223-1-4
Objętość: 290 str.
Cena: 49.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Jest to pierwsza tak obszerna monografia twórczości wybitnego kompozytora, przedstawiciela pokolenia stalowowolskiego – Andrzeja Krzanowskiego. Książka dzieli się na dwie części: człowiek i dzieło oraz spojrzenie z perspektywy – interpretacje. W pierwszej z nich sformułowane zostały elementy estetyki kompozytorskiej w oparciu o autorefleksję twórczą Krzanowskiego. Autorka omówiła wybrane aspekty biograficzne, warsztatowe i gatunkowe w odniesieniu do form instrumentalnych. Część druga koncentruje się na elementach warsztatowych w odniesieniu do teorii systemów, a także na kwestiach stylistycznych i hermeneutycznych w kontekście autobiograficznych cech tej twórczości. Szerszą ramę dla interpretacji stanowią paralele literackie, związane m.in. z poetyką Nowej Fali oraz problematyką badań gatunków autobiograficznych.
Henryk Klaja (1930-1998) życie i twórczość

Henryk Klaja (1930-1998) życie i twórczość

Michał Duźniak
Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-968223-0-7
Objętość: 119 str.
Cena: 33.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Henryk Klaja (1930–1998) – koncertujący organista, kompozytor, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu organizator życia muzycznego na terenie Raciborza, Rybnika i Wisły…
Organy na Śląsku IX

Organy na Śląsku IX

Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-963687-8-2
Objętość: 287 str.
Cena: 52.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Dziewiąty tom „Organów na Śląsku” zawiera efekty pracy badawczej naukowców, działających na terenie Polski. Ich działalność wpisuje się w wieloletni proces poszerzania wiedzy na temat organów i organmistrzów.
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - 90 lat

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - 90 lat

Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-963687-9-9
Objętość: 542 str.
Dostępność: 55
Cena: 50.00
Niniejsza monografia powstała z okazji Jubileuszu 90-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Publikacja jest pierwszym tak dużym i całościowym opracowaniem zarówno historii jak i wydarzeń dnia dzisiejszego Uczelni. Jej przygotowanie do druku było zadaniem niemal pionierskim, dotychczas bowiem ukazywały się jedynie niewielkie broszury stworzone z okazji jubileuszowych. Duża ilość zebranego materiału, konieczność jego selekcji i weryfikacji spowodowały, że czas przygotowania znacznie się wydłużył. Stąd też w rozdziałach opisujących dzień dzisiejszy monografia przedstawia stan w chwili 90-lecia akademii, umownie przyjęty na 1 października 2019 roku. Zmiany jakie zaszły po tej dacie z pewnością zostaną uwzględnione w następnym wydaniu.
Viriditas musicae T. 4

Viriditas musicae T. 4

Seria Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-963687-7-5
Objętość: 130 str.
Redakcja: Michał Duźniak, ks. Wiesław Hudek
Dostępność: 6
Cena: 36.00
W czwartym tomie serii wydawniczej „Viriditas musicae” prezentujemy artykuły o następującej tematyce: wykorzystanie polskich śpiewów liturgicznych w liturgii mszalnej z 1962 roku, autentyzm harmonii modalnej w oparciu o literaturę przedmiotu i harmonizacje publikowane w pierwszej połowie XX wieku, twórczość religijna tyskich kompozytorów (Jana Górnika, Jana Walczaka i Henryka Jana Botora), rola wizytatora organów i organistów w Archidiecezji Katowickiej, historia i działalność zreformowanego ośrodka kształcenia muzyków kościelnych w Katowicach oraz literatura na fisharmonię przeznaczona do wykonywania podczas liturgii.
Preludia op. 1 i Etiudy op. 4 Karola Szymanowskiego. Zagadnienia interpretacyjne

Preludia op. 1 i Etiudy op. 4 Karola Szymanowskiego. Zagadnienia interpretacyjne

Joanna Domańska
Wydanie: Katowice 2023
Numer: ISBN 978-83-62156-37-5
Objętość: 118 str.
Dostępność: 1
Cena: 58.00
W ostatnich latach Preludia op. 1 i Etiudy op. 4 Karola Szymanowskiego coraz częściej pojawiają się w repertuarze pedagogicznym. Interpretacje młodych adeptów sztuki pianistycznej pokazują, że Preludia – pomimo pozornie prostej faktury – stawiają przed wykonawcą szereg problemów artystycznych, natomiast Etiudy – mimo, że nie są utworami par excellence wirtuozowskimi – charakteryzują się znacznym stopniem trudności.
Ilustracjonizm i symbolizm études-tableaux Sergiusza Rachmaninowa

Ilustracjonizm i symbolizm études-tableaux Sergiusza Rachmaninowa

Małgorzata Anna Mokrus
Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISBN: 978-83-963687-0-6
Objętość: 332 str. + płyta CD
Cena: 53.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Études-Tableaux (dwa cykle etiud op. 33 i 39 powstałe w latach 1911-1917 w Rosji) - poematy muzyczne łączące wirtuozerię z elementami malarstwa dźwiękowego reprezentują środkowy okres twórczości jednej z najwybitniejszych postaci świata muzycznego złotej ery pianistyki - pianisty, kompozytora i dyrygenta Sergiusza Rachmaninowa (1873-1943). Stanowiąc bezcenny wkład w solową literaturę fortepianową eksponują pełnię możliwości brzmieniowych instrumentu, a zawarty w nich idiom ilustracyjny współistniejący z pierwiastkiem symbolicznym otwiera nieograniczoną przestrzeń artystycznej kreacji.
Po srebrze malowane na fortepian

Po srebrze malowane na fortepian

Przemysław Szczotka
Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISMN: 979-0-801570-05-5
Objętość: 19 str.
Dostępność: 15
Cena: 18.00
Utwór powstał na zamówienie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Inspirowany Zabytkową Kopalnią Srebra, jest przeniesieniem podziemnego świata dźwięków na grunt muzyki instrumentalnej. Jest równocześnie muzycznym zapisem wędrówki autora po wnętrzach kopalni. Został prawykonany w 2019 roku przez prof. Gabrielę Szendzielorz-Jungiewicz w Nakle Śląskim.
Koncert na orkiestrę smyczkową

Koncert na orkiestrę smyczkową

Jacek Glenc
Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISMN: 979-0-801570-04-8
Objętość: 46 str. + 5 głosów
Dostępność: 24
Cena: 32.00
Koncert na orkiestrę smyczkową powstał na początku 2020 roku i dedykowany został Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 100-lecia Jego Urodzin. Prawykonanie tej kompozycji odbyło się 8 września 2020 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wykonawcą była Orkiestra Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Koncert posiada 4-częściową budowę formalną - cz. I Motorizato con fuoco, cz. II - Ostinato, cz. III - Misterioso, cz. IV - Finale - Motorizato con fuoco. Cechą charakterystyczną tego dzieła jest dominująca motoryka, która jest elementem formotwórczym każdej z części.
Szkoły gry na organach w XIX wieku i ich rola w procesie kształcenia organistów

Szkoły gry na organach w XIX wieku i ich rola w procesie kształcenia organistów

Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISBN: 978-83-955787-8-6
Objętość: 164 str.
Redakcja: Michał Duźniak
Cena: 31.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Autentyzm wykonawczy XIX-wiecznej literatury organowej oraz przedstawienie twórczości kompozytorów - organistów, działających w wybranych, europejskich ośrodkach kształcenia organistów to dwa główne ogniwa niniejszej publikacji. Problematyka badawcza dotyczy: analizy podręczników do gry na organach lub improwizacji (J. Gembalski, T. Głuchowski, K. Lukas, M. Markuszewski, M. Duźniak), ukazania działalności wrocławskiej i praskiej szkoły organowej (M. Kocot, T. Soczek) oraz współpracy twórcy i wykonawcy dzieła (M.J. Kryński).
Organy na Śląsku VIII

Organy na Śląsku VIII

Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISBN: 978-83-955787-9-3
Objętość: 406 str.
Redakcja: Michał Duźniak
Dostępność: 10
Cena: 45.00
Wieloaspektowe podejście do problematyki organów charakteryzuje najnowsze efekty badań naukowców, ukazane w VIII tomie "Organów na Śląsku". Zawiera on artykuły o tematyce historycznej (J. Gembalski, P. Kadłubek, M. Kogut), oparte o materiały znajdujące się w archiwach (ks. F. Koenig, A. Gembalska-Krym, P. Matoga), dotyczące działalności organmistrzów (W. Brylla, M. Duźniak, A. Gładysz, A. Prasał), będące relacją z prac remontowych (S. Pielczyk), dotyczące współczesnych realizacji w zakresie budownictwa organowego (B. Tabisz, Ł. Steczek) oraz z zakresu wykorzystania technologii haptycznej w budownictwie organowym (P. Kowol, P. Nowak).
Viriditas musicae T. 3

Viriditas musicae T. 3

Seria Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Wydanie: Katowice 2021
Numer: ISBN 978-83-955787-7-9 (2)
Objętość: 194 str.
Redakcja: Michał Duźniak, ks. Wiesław Hudek
Cena: 33.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Kultura od wieków odgrywa wielką rolę w Liturgii, dlatego też w swym wielopłaszczyznowym zakresie znalazła zainteresowanie wśród badaczy, dzielących się efektami swojej pracy w III tomie Viriditas musicae - Serii Katedry Organów i Muzyki Kościelnej AM w Katowicach.
Taniec z "Harnasiów" na czworo skrzypiec

Taniec z "Harnasiów" na czworo skrzypiec

Karol Szymanowski
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISMN: 979-0-801570-03-1
Objętość: 16 str. + 4 głosy
Redakcja: Wiesław Świderski
Dostępność: 19
Cena: 18.00
Nowe opracowanie słynnego "Tańca z Harnasiów" Karola Szymanowskiego, tym razem na czworo skrzypiec. Autorem transkrypcji jest nieodżałowanej pamięci Wiesław Świderski, a partytura i głosy zostały dodatkowo przejrzane przez profesorów katowickiej Akademii. To pieczołowicie przygotowane wydawnictwo bez wątpienia stanie się cenną pozycją w repertuarze kwartetów skrzypcowych - uzupełni go przecież o utwór ojca muzyki polskiej XX wieku. Spotkanie z muzyką tak wyrafinowaną i wymagającą z pewnością ubogaci każdego - zarówno wykonawcę, jak i słuchacza.
Sześć rozmów z profesorem Julianem Gembalskim

Sześć rozmów z profesorem Julianem Gembalskim

Bartłomiej Barwinek
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN: 978-83-955787-2-4
Cena: 35.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Julian Gembalski - wirtuoz organów, ceniony improwizator, znawca budownictwa organowego i założyciel Muzeum Organów Śląskich, wieloletni profesor i rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, z zamiłowania poeta i malarz, wreszcie - mąż, ojciec i dziadek, człowiek wiary... Nie sposób przy pomocy krótkiej listy faktów nakreślić portret jednego z najciekawszych śląskich muzyków ostatnich dekad. Próbę taką podjął jednak autor w oddawanej niniejszym w ręce Czytelnika książce, w której - posługując się konwencją wywiadu-rzeki - oddaje głos samemu Profesorowi. W czasie sześciu spotkań z Artystą próbujemy wniknąć w historię człowieka na tle przemian politycznych i kulturowych, poznać jego sposób widzenia sztuki i świata oraz zrozumieć fenomen twórczego doświadczenia.
Sacrum w twórczości Jana Wincentego Hawela na podstawie wybranych przykładów utworów religijnych wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych

Sacrum w twórczości Jana Wincentego Hawela na podstawie wybranych przykładów utworów religijnych wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych

Ewelina Wilburg-Marzec
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN: 978-83-955787-4-8
Objętość: 247 str.
Cena: 39.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Kultura europejska, w tym muzyka, od swoich początków jest niezwykle mocno związana z duchowością. Zachodnia historia muzyki od swojego zarania stała się historią muzyki religijnej, od chorału gregoriańskiego wtopiona wielowymiarowo w sferę sacrum. Owo przenikanie, które dokonuje się na przestrzeni wieków i dziedzin sztuk, nie jest jednak jednolite i jednoznaczne. W sztukach przedstawiających związanych z obrazem, słowem w muzyce wokalnej, twórca naznacza dzieło piętnem zewnętrznej, rytualnej sakralności. Odbiorca a priori wie, z jakiego typu dziełem będzie miał do czynienia. Inaczej jest natomiast w dziełach pozbawionych tego elementu. To do odbiorcy będzie należało odczytanie, odnalezienie, albo wręcz wpisanie sacrum w przestrzeń sztuki.
Kompozycje in memoriam w literaturze akordeonowej na podstawie wybranych przykładów

Kompozycje in memoriam w literaturze akordeonowej na podstawie wybranych przykładów

Marcin Jabłoński
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN: 978-83-955787-3-1
Objętość: 109 str. + płyta CD
Dostępność: 29
Cena: 34.00
W publikacji Autor przedstawia różne sposoby realizowania formy in memoriam w literaturze akordeonowej. Omawia wybrane gatunki muzyczne i zagadnienia w kontekście historycznym oraz wykazuje szereg interesujących zależności pomiędzy twórczością kompozytorów upamiętniających a upamiętnianych. Obecność kompozycji in memoriam w literaturze akordeonowej jest znaczącym dowodem jej rozwoju i wartości artystycznej, a popularne dziś oddawanie hołdu za pomocą tego typu środków ma znaczący wpływ na aspekty emocjonalne i wyjątkowość tych dzieł muzycznych.
Rola fortepianu w twórczości Ryszarda Gabrysia. Problematyka wykonawcza w kontekście wybranych utworów

Rola fortepianu w twórczości Ryszarda Gabrysia. Problematyka wykonawcza w kontekście wybranych utworów

Wojciech Stysz
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN: 978-83-955787-5-5
Objętość: Objętość: 69 str. + płyta CD
Dostępność: 19
Cena: 31.00
Studium cenionego śląskiego pianisty, organisty i kameralisty przedstawia główne aspekty polistylistycznej muzyki fortepianowej, w której stosuje Ryszard Gabryś bogatą paletę środków warsztatowych i wyrazowych, od inspiracji neoklasycznych po fortepian traktowany ekstremalnie. Od kreatywnego pianisty wymaga twórca nierzadko zachowań aktorskich, rozwinięć aleatorycznych, nawet reakcji wokalnych i "kulturowego", współtwórczego partnerstwa, niektóre kompozycje stanowią bowiem rodzaj swoistej gry z tradycjami literatury pianistycznej, nadto pojawiają się tu liczne odniesienia do poezji i prozy, szczególnie w "Proustowskim" cyklu miniatur "Magdalenki".
Organy na Śląsku VII

Organy na Śląsku VII

Praca zbiorowa
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN: 978-83-955787-6-2
Objętość: 362 str.
Redakcja: Julian Gembalski
Cena: 38.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Organy, ze swą wielowiekową historią i skomplikowaną konstrukcją, inspirują od lat śląskich naukowców: organologów, organistów i badaczy kultury muzycznej. Od wielu lat skupiają się one wokół Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach, organizującej cykliczne konferencje poświęcone problematyce organowej. Rezultaty badań publikowane są w serii "Organy na Śląsku", wzbogacając wiedzę o organach śląskich w kontekście historii, konstrukcji, problematyki konserwatorskiej i funkcji kulturowej. Siódmy już tom serii przynosi 15 artykułów, dotyczących nieznanych dziejów organów Górnego i Dolnego Śląska (autorzy: Bogdan Andrzej Tabisz, Julian Gembalski, Wolfgang Brylla, Andrzej Prasał, ks. Grzegorz Poźniak), genealogii, biografii i działalności organmistrzów śląskich (ks. Franciszek Koenig, Marcin Dziedzic, Michał Duźniak, Wolfgang Brylla) a także zagadnień konstrukcyjnych i konserwatorskich (Marek Urbańczyk, Przemysław Kadłubek, Marta Kogut, Stanisław Pielczyk). Znajdziemy tu również rezultaty prac inwentaryzacyjnych (Łukasz Kurpas) oraz obszerny artykuł dotyczący fisharmonii na Górnym Śląsku (Janusz Musialik).
Viriditas musicae T. 2

Viriditas musicae T. 2

Seria Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISBN 978-83-955787-7-9 (1)
Objętość: 140 str.
Redakcja: Michał Duźniak, ks. Wiesław Hudek
Cena: 27.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Teksty zawarte w II tomie serii "Viriditas musicae" obejmują artykuły odnoszące się do tradycji oraz współczesności muzyki liturgicznej w Polsce. Prof. dr hab. Czesław Grajewski przybliża istotę muzyki liturgicznej (m.in. odnosząc się do teologii św. Augustyna, św. Hildegardy z Bingen oraz J. Ratzingera). Natomiast ks. dr Lucjan Dyka w swoim opracowaniu proponuje spojrzenie na muzykę liturgiczną w kontekście roku kościelnego. Tekst dr hab. Michała Sławeckiego przypomina o pierwszorzędnej roli chorału gregoriańskiego w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego. Kolejny artykuł, autorstwa ks. prof. dr hab. Antoniego Reginka dotyczy najnowszego dokumentu Konferencji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. Ks. prof. dr hab. Andrzej Zając porusza niezwykle intersujący temat dotyczący wykonawców wokalnej muzyki liturgicznej: duchownych (celebransa i diakona) solistów (kantora i psałterzysty) zespołów śpiewaczych (scholi i chóru) oraz zgromadzania wiernych. Ojciec dr Nikodem Kilnar, w swoim artykule z perspektywy kronikarskiej (ma bezpośredni dostęp do źródeł na Jasnej Górze) a także praktycznej (jest krajowym duszpasterzem muzyków kościelnych) omawia duszpasterski fenomen pielgrzymek polskich muzyków kościelnych na Jasną Górę. Natomiast w tekście prof. dr hab. Remigiusza Pośpiecha czytelnik znajdzie wiele ciekawych informacji o muzyce instrumentalnej, szczególnie organowej. Seria Katedry Organów i Muzyki Kościelnej "Viriditas musicae" zmienia się, ewaluuje, aby spełniać wszelkie wymogi stawiane publikacjom naukowym. O profesjonalizmie serii zaświadcza 12-osobowe, międzynarodowe grono członków rady naukowej serii (Watykan, Słowacja, Polska: Gdańsk, Warszawa, Lublin, Wrocław, Opole, Kraków, Katowice), a także osobne recenzje dla każdego artykułu.
Scontri 6 (2020). Pismo naukowe Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Scontri 6 (2020).

Pismo naukowe Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Wydanie: Katowice 2020
Numer: ISSN: 2353-0871 (2020)
Objętość: 132 str.
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Ponad dwie dekady temu Andrzej Chłopecki - muzykolog i krytyk niedościgniony w diagnozach rzeczywistości muzycznej - napisał, iż XX wiek to "stulecie opery", która "stała się bodaj najpopularniejszym, z największą intensywnością uprawianym gatunkiem". Z dzisiejszej perspektywy jego słowa nie straciły nic ze swej aktualności, lecz przeciwnie - stały się zapowiedzią tego, co również w bieżącym stuleciu szczególnie mocno wyróżnia aktywność twórczą kompozytorów różnych pokoleń.
The Open Symphony

The Open Symphony

Wydanie: Katowice 2019
Numer: ISBN: 978-83-954164-1-5
Objętość: 127 str.
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
An album book to commemorate the 90th anniversary of the Karol Szymanowski Academy of Music in Katowice
Symfonia otwarta

Symfonia otwarta

Wydanie: Katowice 2019
Numer: ISBN: 978-83-954164-1-5
Objętość: 127 str.
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Improwizacja jako osobista wypowiedź twórcza

Improwizacja jako osobista wypowiedź twórcza

Praca zbiorowa
Wydanie: Katowice 2019
Numer: ISBN: 978-83-955787-0-0
Objętość: 53 str.
Redakcja: Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, Witold Zaborny
Cena: 18.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
Niniejsza publikacja zawiera zbiór referatów wygłoszonych podczas sesji pt. "Improwizacja jako osobista wypowiedź twórcza" towarzyszącej II edycji Konkursu Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych. Konkurs odbył się w marcu 2019 roku, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Referaty dotyczyły improwizacji w różnych aspektach- historycznym, artystycznym, warsztatowym i dydaktycznym.
Organy na Śląsku VI

Organy na Śląsku VI

Praca zbiorowa
Wydanie: Katowice 2019
Numer: ISBN: 978-83-955787-1-7
Objętość: 229 str.
Redakcja: Julian Gembalski
Dostępność: 13
Cena: 38.00
Szósty tom publikacji z serii "Organy na Śląsku" zawiera artykuły będące efektem prac badawczych, prowadzonych przez pracowników i współpracowników Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. Problematyka badawcza prezentowanych artykułów dotyczy aspektów historycznych (B. Barwinek, J. Gembalski), konserwatorskich (M. Urbańczyk) i dokumentacji działalności śląskich organmistrzów (M. Duźniak). Odrębny obszar dotyczy badań nad unikatowym instrumentarium Muzeum Organów Śląskich (M. Kogut) oraz dorobkiem śląskich firm organmistrzowskich w kontekście tworzenia bazy danych i katalogów instrumentów (J. Gembalski).
W kolorach tęczy. Koloryt brzmieniowy instrumentów perkusyjnych na podstawie wybranych kompozycji Andrzeja Krzanowskiego

W kolorach tęczy. Koloryt brzmieniowy instrumentów perkusyjnych na podstawie wybranych kompozycji Andrzeja Krzanowskiego

Wojciech Herzyk
Wydanie: Katowice 2019
Numer: ISBN: 978-83-949526-9-3
Objętość: 143 str. + płyta CD
Cena: 32.00
Przepraszamy, aktualnie brak towaru w magazynie.
"W Kolorach Tęczy" to przybliżenie sylwetki i twórczości znakomitego, wszechstronnego artysty, jakim był Andrzej Krzanowski - akordeonista, kompozytor, pedagog. Twórca z jednej strony zafascynowany bogactwem świata dźwięków i harmonii, z drugiej zaś poszukujący własnego języka muzycznego, w wyniku którego powstały tak interesujące, niespotykane i eksperymentalne koncepcje łączenia instrumentów. W książce oprócz krótkiego rzutu biograficznego, analizy dzieł takich jak: Gdzie kończy się tęcza (1985), Relief VII (1988), Relief IV (1985) oraz Audycja IV wg poezji Zbigniewa Doleckiego (1975), ich interpretacji oraz koncepcji rozlokowania instrumentarium znajdują się wypowiedzi żony kompozytora, prawykonawców, jak również artystów związanych z jego życiem i muzyką. W ostatnim rozdziale znajdziemy krótkie rozważanie na temat elementu filozoficznej wizji postrzegania tytułów kompozycji Andrzeja Krzanowskiego. Do książki dołączono płytę CD. Dokument dźwiękowy zawiera powyższe kompozycje, które przedstawiają język muzyczny kompozytora, gdzie oryginalne pomysły przenikają się z inspiracjami stanowiącymi rozwinięcie tendencji w ówczesnej muzyce polskiej, oraz wartości niespotykanych w literaturze barw i współbrzmień z wykorzystaniem instrumentarium perkusyjnego w połączeniu z klarnetem basowym, akordeonem, sopranem, głosem recytującym, syreną, taśmami.
z 7

Wydarzenia

Zobacz wszystkie