Biografie

Widera Feliks, prof. dr hab.

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Inżynier metalurg - absolwent Politechniki Śląskiej w Katowicach. Śpiewak bardzo wszechstronny o szerokim repertuarze operowym, operetkowym, oratoryjno - kantatowym i pieśniarskim. W repertuarze posiada ponad 50 partii operowych i operetkowych (także oryginalne wersje językowe).

Zajmuje się reżyserią, jest autorem samodzielnych realizacji przedstawień i koncertów, adaptacji przedstawień do warunków objazdowych, autorem scenariuszy koncertowych i adaptacji tekstowych „Zemsty nietoperza", „Barona cygańskiego", „Studenta Żebraka" w oryginalnej wersji językowej. Na scenie bytomskiej współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami i reżyserami.

Przez kilka sezonów stale współpracował z Operą Krakowską („Traviata” , „Baron cygański”) , Operą Wrocławską („Baron cygański”), Operetką Śląską („Ptasznik z Tyrolu”, „Wesoła wdówka”, „Orfeusz w piekle”). Liczne tourne zagraniczne m.in. z zespołem Opery Śląskiej. Dwukrotnie USA i Kanada, wielokrotnie RFN i Włochy, Czechosłowacja, Węgry, Portugalia. Koncerty w prestiżowych salach koncertowych Frankfurtu, Berlińskiej Filharmonii im. Karajana, Konzerthalle w Berlinie, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, Palais de la musique w Strasbourgu.  Nagrania dla TVP - „W karnawałowym nastroju”, „W kręgu opery”, „Baron cygański”; dla Polskiego Radia - cykl „Miłość poety” R. Schumanna. Płyty CD - „Nabucco”, „W krainie operetki - zagraj mi melodię swą”, „Wino, kobiety i śpiew”. Laureat Złotej płyty i Platynowej płyty za nagranie CD „Nabucco" - G. Verdiego.

W poprzednich kadencjach prodziekan i dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego i dyrektor Instytutu Wokalno-Aktorskiego.

Aktualnie profesor  na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Absolwenci w klasie śpiewu solowego to m.in. dr hab. Maciej Bartczak, Maciej Komandera, Grażyna Zelek, Dariusz Żaczek, Dobromiła Lebiecka, Bartosz Urbanowicz, Bartosz Araszkiewicz, Konrad Cygal, Kamil Górowski.


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Deklaracja dostępności