Biografie

Dziewior Stanisław, prof. dr hab.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach klasie w trąbki doc. Alfreda Miczki.


Podstawowym  nurtem  jego  działalności  artystycznej  jest   praca  w  Narodowej  Orkiestrze Symfonicznej  Polskiego Radia  w Katowicach,  z  którą związany jest od 1980 roku, pełniąc obecnie  funkcję  trębacza  solisty  oraz  kierownika  sekcji  trąbek. Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournee koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas  znaczących  festiwali  muzycznych.

 

Koncertował pod batutą wielu znakomitych polskich dyrygentów, takich jak m.in: Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk,  Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit oraz zagranicznych, takich jak m.in.: Leonard  Bernstein, Christoph Eschenbach, Kurt Lorin Maazel, Leonard Slatkin.

 

Z  Narodową  Orkiestrą  Symfoniczną  Polskiego  Radia  dokonał  licznych  nagrań  dla  wielu krajowych i zagranicznych  wytwórni fonograficznych. Jako solista nagrał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną  Koncert na trąbkę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana (dyr. G. Chmura), Concerto in modo antico Andrzeja Panufnika (dyr. T. Bugaj), Koncert na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Meyera (dyr. M. Klauza),  Koncert na trąbkę i orkiestrę Mieczysława Weinberga (dyr. M. Klauza). Jest prawykonawcą Solemn Concerto na trąbkę i orkiestrę Krzesimira Dębskiego (dyr. J. Rogala).

 

W charakterze solisty występował z takimi orkiestrami jak:  Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Aukso, Filharmonia Śląska, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Zielonogórska. Bierze udział w licznych festiwalach muzyki kameralnej i organowej wykonując dzieła kompozytorów epoki baroku.

 

Jest wykładowcą kursów i warsztatów metodycznych. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną w klasach trąbki szkół muzycznych  I i II stopnia. Jego studenci są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Jest organizatorem i kierownikiem artystycznym odbywających się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK „Międzynarodowych Wiosennych Warsztatów Trąbkowych – Vincent Bach Masterclass”.

 


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Deklaracja dostępności