Ogólna informacja dla studentów - Dostęp do opieki medycznej, udogodnienia dla studentów ze specjalnymi potrzebami, ubezpieczenie, pomoc finansowa dla studentów

Dostęp do opieki medycznej

Ogólnodostępne przychodnie lekarskie w pobliżu Akademii Muzycznej:

NZOZ Centrum Medyczne Graniczna

Podstawowa opieka zdrowotna, Przychodnia
40-018 Katowice,
ul. Graniczna 45, tel. 32-2554949

Pogotowie ratunkowe:

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach
ul. Powstańców 52

tel. alarmowy: 999, z telefonów komórkowych: 112

Udogodnienia dla studentów ze specjalnymi potrzebami

Budynek, w którym znajduje się Sala Koncertowa, biblioteka z czytelnią oraz patio, jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Ubezpieczenie

Aby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, cudzoziemcy przyjęci na studia I lub II stopnia w Polsce powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby i następstw nieszczęśliwych wypadków lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, albo przystąpić do ubezpieczenia w NFZ (Narodowym Funduszu Zdrowia).W związku z różnicami dotyczącymi warunków ubezpieczenia w krajach Unii Europejskiej i poza nią, osoby podejmujące studia w Polsce powinny przed przyjazdem zasięgnąć informacji w swoim kraju. Aby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, cudzoziemcy przyjęci na studia I lub II stopnia w Polsce powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby i następstw nieszczęśliwych wypadków lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, albo przystąpić do ubezpieczenia w NFZ (Narodowym Funduszu Zdrowia).

Pomoc finansowa dla studentów

W ramach pomocy materialnej, studenci posiadający polskie obywatelstwo mogą ubiegać się o następujące świadczenia:

• Stypendium socjalne
  • Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
  • Stypendium rektora dla najlepszych studentów
  • Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce
  • Zapomogę

Szczegóły ubiegania się o pomoc materialną określa Regulamin przyznawania pomocy materialnej, dostępny w zakładce Pomoc materialna/stypendia

Studenci niebędący obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z innych źródeł, np. ze swojego kraju.