Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie Metody Rytmiki -„Eurhythmics in Education and Artistic Practice"

20-22.04.2023 r.

W dniach 20-22.04.2023 odbędą się Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie Metody Rytmiki „Sztuka i edukacja - współczesne formy działań w ramach metody rytmiki w perspektywie europejskiej” realizowane w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+„Rytmika w Edukacji i Praktyce Artystycznej”.

Serdecznie zapraszamy szczególne nauczycieli rytmiki pracujących w szkołach wyższych (akademiach muzycznych, uniwersytetach itp), oraz szkół muzycznych II i I stopnia oraz w innych placówkach do wzięcia udziału w działaniach praktycznych o charakterze warsztatowym z zakresu szeroko rozumianej metody rytmiki. Kursy Mistrzowskie są współorganizowane przez Kungliga Musikhögskolan i Stockholm w Szwecji; Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Austrii; Universität der Künste Berlin w Niemczech. Nie ma opłaty wpisowej - wydarzenie jest finansowane ze środków Erasmus+

Proponowane warsztaty:

• Rytmika w nauczaniu instrumentalnym - prof. Eva Nivbrant Wedin (Szwecja)
  • Rytmika w szkole - lec. Ingela Kågebo (Szwecja)
  • Pokrewieństwo muzyki i ruchu – prof. Dorothea Weise (Niemcy)
  • Rytmika w obszarze badań artystycznych - prof. Hanne Pilgrim, sen. lec. Jutta Goldgruber (Austria)
  • Rytmika w edukacji włączającej (inkluzywnej) – sen. lec. Christoph Falschlunger (Austria)
  • Plastique animee - zagadnienia ekspresji muzyczno-ruchowej i plastycznego kształtowania ruchu w interpretacji muzyki - dr hab. Barbara Dutkiewicz, prof. AM (Katowice)
  • Partytura graficzna - elementy muzycznych idei Bogusława Schaeffera w kształtowaniu umiejętności improwizacji instrumentalnej i ruchowej – mgr Iga Eckert (AM Katowice)

Program:

Czwartek  20 kwietnia 2023 r.

• 10.00 - 10.40 rejestracja (w Patio w Budynku Głównym przy ul. Zacisze 3)
  • 10.45 - 11.35 Uroczysta Inauguracja
    wykład inauguracyjny: „Rytmika w Edukacji i Praktyce Artystycznej - założenia i efekty realizacji projektu międzynarodowego” dr hab. Barbara Dutkiewicz prof. AM, mgr Iga Eckert  (Sala Audiowizualna w Budynku Głównym przy ul. Zacisze 3)
  • 11.35 Wernisaż wystawy „Captured mo(ve)ments - plastique animée exibition” ze zdjęciami Roberta Roguckiego (Patio w Budynku Głównym przy ul. Zacisze 3)

Przerwa 11.45-12.00

• 12.00 - 13.15 „Partytura graficzna - elementy muzycznych idei Bogusława Schaeffera w kształtowaniu umiejętności improwizacji instrumentalnej i ruchowej” - mgr Iga Eckert (Sala Teatralna w Budynku przy ul. Krasińskiego 27)
  • 13.15-14.30 „Plastique animée - zagadnienia ekspresji muzyczno-ruchowej i plastycznego kształtowania ruchu w interpretacji muzyki” - dr hab. Barbara Dutkiewicz, prof. AM (Sala Teatralna)

Przerwa kawowa 14.30-14.50

• 14.45-16.05 „Rytmika w nauczaniu instrumentalnym”  - prof. Eva Nivbrant Wedin (Sala Teatralna)

Przerwa /lunch 16.05 -17.00

• 17.00-18.00 „Możliwości jakie daje program ERASMUS+” - mgr Anna Kowalczyk z Narodowej Agencji Programu ERASMUS+ (Sala Audiowizualna)

Piątek, 21 kwietnia 2023 r.

• 8.45-10.00 „Rytmika w szkole” -  lec. Ingela Kågebo (Aula B.Szabelskiego w Budynku Głównym przy ul. Zacisze 3)

Przerwa kawowa 10.00-10.20

• 10.20-11.35 "Rytmika w obszarze badań artystycznych” - prof. Hanne Pilgrim, sen. lec. Jutta Goldgruber (Aula B.Szabelskiego)

Przerwa 11.35-11.45

• 11.45-13.00 ”Pokrewieństwo muzyki i ruchu” – prof. Dorothea Weise (Aula B.Szabelskiego)

Przerwa / lunch 13.00-14.00

• 14.00-15.15 „Rytmika w edukacji włączającej (inkluzywnej)"– sen. lec. Christoph Falschlunger (Aula B.Szabelskiego)
  • 15.25 - 16.15 Round table - Spotkanie z wszystkimi wykładowcami (Aula B. Szabelskiego)
  • 16.15 Uroczyste Zakończenie i rozdanie zaświadczeń (Aula B.Szabelskiego)

Sobota, 22 kwietnia 2023 r.

Podsumowanie merytoryczne kursów mistrzowskich, konsultacje indywidualne, prace nad rozwojem dalszej współpracy z AM oraz innymi instytucjami kultury w regionie.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu