Jednostki związane z Katedrą

Studio Muzyki Komputerowej

W strukturze Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki działa powołane do życia w 1992 roku Studio Muzyki Elektroakustycznej, związane od pierwszych lat istnienia z osobami Józefa Patkowskiego – pioniera muzyki elektroakustycznej w Polsce, twórcy Studia Muzyki Eksperymentalnej Polskiego Radia, oraz Mateusza Bienia i Wiesława Cienciały – kompozytorów realizujących prócz twórczości własnej także proces dydaktyczny. Równolegle, z inicjatywy Józefa Patkowskiego, Studio stało się ośrodkiem animacji życia kulturalnego poprzez organizację koncertów muzyki elektronicznej. Pierwsze z nich odbywały się na kameralnej scenie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – w tzw. Malarni. Kolejne koncerty miały miejsce w Sali Teatralnej i Auli im. Bolesława Szabelskiego katowickiej Akademii, a także w Rondzie Sztuki w Katowicach. W programach koncertów znajdowały się utwory kompozytorów z zaprzyjaźnionych ośrodków muzyki elektroakustycznej: Studia Muzyki Komputerowej Uniwersytetu Louisville, Studia Muzyki Elektronicznej Konserwatorium Muzycznego w Tbilisi oraz Studiów Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Wychowankami Studia są m.in. Krzysztof Wołek, Stanisław Bromboszcz, Przemysław Scheller i Jarosław Mamczarski – obecny Kierownik Studia.

Koło Naukowe Kompozytorów, Dyrygentów i Teoretyków Muzyki

W roku 2001 powołano do życia Koło Naukowe Kompozytorów, Dyrygentów i Teoretyków Muzyki. Działalność Koła rozwija się na kilku polach. Wydane zostały dwie płyty CD z muzyką studentów kompozycji (Debut du siècle, 2004; poli-fonie, 2005). Koło organizuje Ogólnopolskie Studenckie Konferencje Naukowe: Muzyka we współczesnym Kościele (2012) – m.in. z udziałem panelistów: ks. Antoniego Reginka, Juliana Gembalskiego, ks. Roberta Chudoby, o. Bernarda Sawickiego; Młoda Muzyka Polska (2014); Rozum i intuicja w muzyce (2015). Organizowane są też wykłady, których prelegentami są goście zewnętrzni (m.in. Krzysztof Meyer, Jan Topolski), wykładowcy Uczelni oraz – przede wszystkim – studenci kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Ponadto od roku 2002 organizowane są (średnio raz w roku) Ogólnopolskie Seminaria Kompozytorów i Teoretyków Muzyki w Rycerce Górnej. Spotkania gromadzą uczestników z różnych ośrodków teorii muzyki oraz muzykologii w skali ogólnopolskiej, przyczyniając się do szerokiej integracji środowiskowej. Wśród gości seminariów byli m.in. Andrzej Chłopecki, Gerard Drozd, Krzysztof Guczalski, Eugeniusz Knapik, Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Aleksander Lasoń, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Edward Sielicki i Tadeusz Wielecki.

Kontakt: kolo.teoretykow.am.katowice@onet.pl