NOSPR

27.09.2024 16:00

Już 27 września odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego - Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Obchody rozpoczną się na katowickim rynku o godzinie 15:00 występem zespołów folklorystycznych oraz tradycyjnym przemarszem orszaków rektorskich, aby następnie o godzinie 16:00 rozpocząć uroczystość w katowickim NOSPR.

Program:

Występy zespołów folklorystycznych: Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego, Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej “Dąbrowiacy”

Część oficjalna:

- Uroczysty przemarsz orszaków rektorskich

- Rozpoczęcie uroczystości Przemówienia inauguracyjne rektorów

- Immatrykulacja i ślubowanie doktorantów

- Wykład inauguracyjny

Oprawa artystyczna części oficjalnej:  Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego, Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Część koncertowa:

Stanisław Moniuszko – Muzyka baletowa z opery Hrabina

I. Zefir goniący Florę

II. Neptun na Wiśle

III. Taniec Satyrów

Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie op. 72, nr 1, 2, 6 i 7
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór

Szymon Bywalec – dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Organizatorami wydarzenia są Uczelnie Konsorcjum Ogólnoakademickiego - Katowice Miasto Nauki:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Politechnika Śląska

Śląski Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Współorganizatorzy: Miasto Katowice, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Udział w uroczystości potwierdził Minister Nauki Pan Dariusz Wieczorek, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Patronat i partnerzy

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Minister Nauki

Minister Zdrowia

Minister Sportu i Turystyki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polska Akademia Nauk

Krajowa Reprezentacja Doktorantów

Parlament Studentów RP

Konferencja Rektorów Uczelni Artystycznych

Prezydent Bielska-Białej

Prezydent Bytomia

Prezydent Chorzowa

Burmistrz Cieszyna

Prezydent Gliwic

Prezydent Rybnika

Prezydent Sosnowca

Partnerem instytucjonalnym jest:

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia oraz rejestracji będą dostępne we wrześniu.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU PROMUJĄCEGO WYDARZENIE: film promujący MIRA 2024/2025

Dostępność:

Dostępność architektoniczna budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, w którym odbywa się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego.

Dostępność komunikacyjna wydarzenia:

Wydarzenia będzie tłumaczone tekstowo na język polski i angielski

Rekomendujemy skorzystanie z poniższych linków, by wyświetlić napisy na własnym urządzeniu mobilnym:

- napisy na żywo w języku polskim

- napisy na żywo w języku angielskim

Organizator zapewnia również tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Dostępna pomoc

Uczestników po wejściu powitają osoby, które odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania związane z dostępnością wydarzenia.