Treść podstrony

„Uchwycone (po)ruszone chwile” - wystawa plastique animée Barbary Dutkiewicz (zdjęcia Robert Rogucki)

20.04-19.05.2023 r.

Zapraszamy na wystawę zdjęć choreografii muzyki Barbary Dutkiewicz i Igi Eckert do utworu Henryka Mikołaja Góreckiego „Kleines Requiem für eine Polka op. 66", w wykonaniu studentek Specjalności Rytmika AM Katowice oraz Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Wernisaż wystawy odbędzie się w Patio w Budynku Głównym przy ul. Zacisze 3 w dniu 20.04.br. jako element programu Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Metody Rytmiki „Sztuka i edukacja - współczesne formy działań w ramach metody rytmiki w perspektywie europejskiej” realizowane w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ „Rytmika w Edukacji i Praktyce Artystycznej”.


‚Captured mo(ve)ments’ - plastique animée exibition by Barbara Dutkiewicz (zdjęcia Robert Rogucki)

„Uchwycone (po)ruszone chwile” - wystawa plastique animée Barbary Dutkiewicz (zdjęcia Robert Rogucki)

Plastique animée to specyficzny sposób działania artystycznego, łączący muzykę i ruch, w którym poruszające się w przestrzeni ciało buduje na scenie wypowiedź artystyczną. Ulotność kształtów i struktury kompozycji przestrzeni kreowanej przez ruch ciała jest zazwyczaj spostrzegana, dekodowana i zapamiętywana przez odbiorcę. Tym razem ulotne chwile uchwyciło oko kamery.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały wykonane przez Roberta Roguckiego w Sali Teatralnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach podczas prób oraz koncertu finałowego. Choreografia muzyki do utworu Henryka Mikołaja Góreckiego „Kleines Requiem für eine Polka op. 66’ na fortepian i 13 instrumentów w czterech częściach została stworzona przez Barbarę Dutkiewicz i Igę Eckert podczas tygodnia warsztatowego LTT (Learning Teaching Training) w dniach 21-25.03.2022. Było to częścią międzynarodowego projektu „Rytmika w edukacji i praktyce artystycznej” realizowanego dzięki programowi Erasmus+ (moduł „Plastique animée – tradycja i prezentacje współczesne”). Moduł zakończył się „Koncertem Plastique Animée oraz Improwizacji”, podczas którego choreografia muzyki miała swoją premierę. Uczestnikami byli studenci Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Austrii oraz studenci Specjalności Rytmika na Wydziale Edukacji Muzycznej i Rytmiki AM Katowice.

Na stworzonych przez Pana Roguckiego zdjęciach możemy zobaczyć wybrane sceny choreograficzne w wykonaniu austriackich i polskich studentek: Theresy Kanak, Cateriny Voegel, Emilii Forck, Antonii Luksch, Hanny Spannagl, Zurisadai Rivas, Mohadese Siasar, Sabriny Kuenig, Marty Ansone, Nicola Hudelmayer, Pauliny Figaszewskiej, Blanki Moryc, Natalii Kidoń, Patrycji Widlarz, Marianny Siptarovej, Oliwi Skrzypczak, Patrycji Wywrockiej, Eweliny Gałysy, Natalii Janikowskiej, Marii Flig, Marty Jarzyny, Karoliny Lisowskiej, Martyny Wojsyk.

Wystawa stanowi dokumentację fotograficzną projektu i dopełniają ją dwie publikacje:

  •   „Plastique animée - embodied music moving in space” (2023)
  •  „Choreography of music. The creating process according to the principles of plastique animée on the example of music by Henryk Mikołaj Górecki ’Kleines Requiem für eine Polka op. 66’, choreography created by Barbara Dutkiewicz and Iga Eckert” (2023)

Wystawa „Uchwycone (po)ruszone chwile” to połączenie dźwięku, ruchu ciała i elementów wizualnych zakorzenionych w kompozycji muzycznej, choreografii i grafice fotograficznej. Te trzy odrębne sztuki uzupełniają się i przeplatają. Poniżej kilka informacji na ich temat:

„Kleines Requiem für eine Polka” [Henryka Mikołaja Góreckiego] powstało w 1993 roku na zamówienie Holland Festival. Adresatem dedykacji jest Schönberg Ensemble, który kompozycję wykonał w Krakowie. Prawykonaniem w czerwcu 1993 w Amsterdamie poprowadził Reinbert de Leeuw” - ​​www.polmic.pl

Premiera choreografii muzyki Barbary Dutkiewicz i Igi Eckert miała miejsce w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Polska 2022.

Zdjęcia autorstwa Roberta Roguckiego

Wydarzenia

Zobacz wszystkie