Serdecznie zapraszamy na wystawę przedstawiającą zimową aurę oraz Bożonarodzeniowy czas. Tym razem zaprezentowano porcelanę z naszych zbiorów, rękopisy muzyczne oraz ciekawe druki.
Na ekspozycji zaprezentowane są ozdobne wydania kolęd i innych pieśni świątecznych. Oglądać można kolorowe okładki muzycznych wydawnictw wydrukowanych w krakowskiej oficynie S.A. Krzyżanowski. Pięknie wygląda okładka: Zbioru kolęd Wincentego Richlinga oraz Nowej Kolendy z muzyką Michała Świerzyńskiego do słów Władysława Bełzy. Na uwagę zasługują Pastorałki i kolendy w czasie świąt Bożego Narodzenia w domach śpiewane z pięknie zdobioną okładką (wytłoczona na oprawie bożonarodzeniowa szopka) z 1895 r.
Filiżanka i talerze zaprezentowane na ekspozycji, pochodzą z limitowanej kolekcji świątecznej porcelany Rosenthal. Autor – duński artysta Bjørn Wiinblad – zilustrował na niniejszej porcelanie najpiękniejsze kolędy bożonarodzeniowe. Całość kompozycji dopełniają ręcznie robione bombki oraz ozdoby choinkowe, a także porcelanowe figurki aniołów również z kolekcji Rosenthal.
Cennym drukiem jest zbiór 6 kolęd śląskich op. 61 nr 2 w opracowaniu Witolda Friemanna, dyrektora Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Na stronie tytułowej widnieje zapis: Założycielowi Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach J.W. Panu D-rowi Michałowi Grażyńskiemu Wojewodzie Śląskiemu skromną swą pracę poświęca Autor.
W gablocie także świąteczne utwory twórców śląskich. Skoncentrowano się na osobie Jana Sztwiertni (1911-1940). Wystawa przedstawia rękopis Preludium na temat kolędy Jezus malusieńki na obój, klarnet i 2 fagoty oraz zdjęcia z szusowania na nartach. Sztwiertnia był pedagogiem, kompozytorem, od 1937 r. studentem Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. W maju 1939 r. odbył się w auli Konserwatorium jego recital złożony z własnych kompozycji. W nagrodę Sztwiertnia otrzymał stypendium na studia muzyczne w Paryżu. Z powodu wybuchu wojny wyjazd nie doszedł do skutku. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Pochodził z Ustronia.
Prezentowany jest rękopis Fantazji i fugi na organy na temat kolędy Wśród nocnej ciszy op. 12 Jana Gawlasa (1901-1965). Jego dorobek kompozytorski to ponad 100 utworów: kompozycje chóralne, miniatury instrumentalne i orkiestrowe; pisał pieśni, kantaty, tańce. Był wybitnym organistą, kompozytorem i pedagogiem. Był związany z ziemią śląską, szczególnie ze Śląskiem Cieszyńskim. Piastował funkcję rektora PWSM w Katowicach w latach 1963-1965 (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego).
Świąteczna cha-cha napisana przez inicjatora powstania na naszej Uczelni Wydziału Jazzu - Zbigniewa Kalembę (1936-2015), to kolejny rękopis muzyczny ze zbioru Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej. Zbigniew Kalemba - pedagog, kompozytor, aranżer, dyrygent. Z jego inicjatywy powstało Studium Muzyki Rozrywkowej, które w roku 1969 zostało przekształcone w jedyny w kraju samodzielny Wydział Muzyki Rozrywkowej. Przez 12 lat pełnił funkcję dziekana Wydziału i kierownika Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadził równocześnie klasę aranżacji i kompozycji.