fot. Agnieszka Czichy
Wiertelak Sebastian (ur. 1995). Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Zakładzie Tańca. Zawodowy tancerz w zespole Luminski Dance Project. Nauczyciel tańca w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Choreograf takich spektakli jak: Ikar, który skradł słońce, za który zdobył II nagrodę na Konkursie Choreograficznym 3… 2… 1… TANIEC! 2019 w Krakowie; Dodo zaprezentowanym na Festival Nové generace (Festiwalu Nowej Generacji) w Pradze (2017); Nothing Human prezentowanym w ramach festiwalu Mieszanka Kultur w katowickiej Akademii Muzycznej oraz Share Festival w Skopje (Macedonia) w 2018. W ramach projektu „Przestrzenie Sztuki” w Katowicach w 2023 odbyły się pokazy spektakli w choreografii Sebastiana Wiertelaka: Thunderlust, Roztopiony czas tamtych dni, Bursztynowy Ptak. W 2024 spektakl Thunderlust prezentowano podczas festiwalu Credence Dance Festival w Skopje w Macedonii z udziałem studentów katowickiej Akademii Muzycznej - Oskarem Kusiołkiem i Karoliną Klasą.
Brał udział w spektaklach jako tancerz, w choreografiach Jacka Łumińskiego, m.in.: The Secret Places of the Soul (w ramach wygranego konkursu na koncepcję premiery dużego formatu w programie Przestrzenie Sztuki – Taniec, Kielce 2024) oraz w tym samym roku podczas Seattle International Dance Festival. Wystąpił w Ashes of a dead frog podczas XXIII Krośnieńskich Dni Tańca (2024). Uczestniczył w spektaklu What I have not Seen Before w Kalkucie w choreografii współtworzonej w kooperacji z Sapphire Creation Dance Company (2024). Tańczył także w: Bodily Suits Reclaimed, CPH4, Wrócę tu po serce, Anamneza. W 2016 roku wystąpił w Norwegii w projekcie W brzuchu wieloryba. Wziął udział w Artil Minifest Międzynarodowym Projekcie Edukacyjno-Artystycznym dla młodych choreografów i tancerzy, studentów oraz absolwentów uczelni i wydziałów tańca i choreografii na Ukrainie, w Austrii i w Polsce. Wystąpił w spektaklu The tribe w choreografii Kathariny Ludwig i EXIT (the best doesn’t exist) w choreografii Oleksandry Lytvyn. Tancerz w projektach krakowskiego zespołu Art Color Ballet.
Podróżnik, poszukiwacz inspiracji w świecie tańca w wielu krajach takich jak: Meksyk, Kanada, Nowy Jork jako asystent Jacka Łumińskiego, podczas międzynarodowego i wielokulturowego projektu artystycznego Korzenie tańca, który skierowany jest do młodych tancerzy i choreografów. Ma on pobudzić wyobraźnię artystów poprzez poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze, tak aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie.
W 2017 wystąpił w Chinach w ramach finałowych prezentacji dzieł tanecznych powstałych w ramach China-Central and Eastern European Countries (CEEC) Summer Dance Camp 2017 w Chengdu w prowincji Syczuan. W 2019 roku wrócił ponownie do Chin jako asystent Jacka Łumińskiego w Beijing Dance Academy (Pekińskiej Akademii Tańca) i Tianjin Conservatory of Music w Hangzhou. Następnie w 2023 roku jako pedagog, współtworzył pokaz choreograficzny pracy tanecznej w technice Jacka Łumińskiego, wraz ze studentami Akademii Muzycznej w Zhejiang w prowincji Hangzhou. Był zaangażowany w współtworzenie spektaklu, gdzie wraz z grupą Sapphire Creation Dance Company pod dyrekcją Sudarshana Chakravorty’ego i Luminski Dance Project z choreografem Jackiem Łumińskim wystąpił podczas Tata Steel Kolkata Literary Meet w styczniu 2024 roku.
Na długiej liście osiągnięć zawodowych znajdują się: warsztaty tańca współczesnego dla dorosłych, dzieci i młodzieży, prowadzone autorską metodą inspirowaną polską techniką tańca współczesnego. Instruktor tańca prowadzący warsztaty taneczne na Śląsku i za granicą, organizator różnorodnych wydarzeń, m.in. Sztuka relacji. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów i udział w nim wzięli studenci Zakładu Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Julia, Baczyńska, Joanna Kozubal, Oskar Kusiołek). Przedstawiono spektakl taneczny Thunderlast w choreografii Sebastiana Wiertelaka i recital Julii Baczyńskiej (2023).
Prowadzący warsztaty taneczne w miejscach takich jak:
- OFFicyna Studio Tańca w Krakowie
- Beijing Dance Academy (asystent Jacka Łumińskiego)
- Kielecki Teatr Tańca
- Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Devised Theatre / Dance Theatre" (warsztaty z polskiej techniki tańca współczesnego)
- Pałac Młodzieży w Katowicach (warsztaty tygodniowe dla młodzieży podczas ferii zimowych oraz podczas wakacji)
- Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (warsztaty i zajęcia taneczne dla młodzieży i dorosłych)
- II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Katowicach (warsztaty w ramach przestrzeni sztuki dla młodzieży)
Warsztaty w zespołach tanecznych:
- Zespół Poruszenie działający przy Sportowym Klubie Tanecznym „Flamenco” w Siemianowicach Śląskich
- Zespół Tańca Współczesnego Strecz działający w ramach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
- Prywatna Szkoła Baletowa w Bielsku-Białej
Domy kultury:
- Chełmski Dom Kultury
- Dom Kultury w Hałcnowie
- Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej