Treść podstrony

Widaszek Roman

prof. dr hab.

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach – klasa  prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon.

Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim ( 1995r. ), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990r.).Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Antonio Saiote, Corrado Giuffredi, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr  m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovia, AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, wykonując m.in. kompozycje C.Stamitza, W.A.Mozarta, C.M. Webera, K. Kurpińskiego,  A. Ponchiellego, F. Mendelssohna, F. Krommera, M. Brucha, H. Tomasiego, W. Lutosławskiego, M. Góreckiego i A. Shawa. Występuje również jako solista - kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy, Francja, Portugalia, Gran Canaria, Teneryfa, Dania, Finlandia, Kosowo, Macedonia, Korea Pd., Japonia, Chiny.

zdjęcie

Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był jedenastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (m.in. Hanna Kulenty, Zbigniew Bargielski, Aleksander Lasoń, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin), dokonał wielu prawykonań utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto) oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego,  Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej (nominacja profesorska 2018r.). Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice,  Mistrzowskich Kursów Klarnetowych w Pałacu w Rybnej, oraz Międzynarodowych Warsztatów Klarnetowych w Koszęcinie. Od listopada 2020 r. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie