Treść podstrony

Widaszek Roman

prof. dr hab.

zdjęcie

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – klasa  prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon.


Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim ( 1995r. ), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.


Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Antonio Saiote, Corrado Giuffredi, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr  m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovia, AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, wykonując m.in. kompozycje C.Stamitza, W.A.Mozarta, C.M. Webera, K. Kurpińskiego,  A. Ponchiellego, F. Mendelssohna, F. Krommera, M. Brucha, H. Tomasiego, W. Lutosławskiego, M. Góreckiego i A. Shawa. Występuje również jako solista - kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy, Francja, Portugalia, Gran Canaria, Teneryfa, Dania, Finlandia, Kosowo, Macedonia, Korea Pd., Japonia, Chiny.


Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był jedenastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (m.in. Hanna Kulenty, Zbigniew Bargielski, Aleksander Lasoń, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin), dokonał wielu prawykonań utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu) .


Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto), oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych.    W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego,  Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej ( nominacja profesorska 2018 r.). Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice,  Mistrzowskich Kursów Klarnetowych w Pałacu w Rybnej, oraz Międzynarodowych Warsztatów Klarnetowych w Koszęcinie. Od listopada 2020 r. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.


Roman Widaszek – fragmenty recenzji

„…Kolejnym utworem tego wieczoru było Concertino na klarnet i orkiestrę op.26 C.M.Webera. Jako solista wystąpił Roman Widaszek, który zazwyczaj zajmuje miejsce za pulpitem pierwszego klarnecisty. Tym razem miał okazję popisać się pięknym, słodkim  dźwiękiem, bezpretensjonalną muzykalnością i doskonałą techniką. Żałowałem, że utwór trwał tylko kilkanaście minut, bo chętnie słuchałbym gry tego solisty znacznie dłużej.”

 

Zbigniew Lampart                                                      „ Dziennik Polski” 06.12.1997r

 

„…W programie znów znalazł się Koncert klarnetowy A - dur KV 622 Mozarta…

Partię solową grał Roman Widaszek, wychowanek katowickiej Akademii Muzycznej, od lat pierwszy klarnecista Capelli Cracoviensis. Płynące stąd dobre porozumienie z dyrygentem zaowocowało należytą spoistością interpretacji i wręcz kameralnym muzykowaniem”.

 

Anna Woźniakowska                                                  „Dziennik Polski” 10.06.2002r

 

„…powiedzieć trzeba, że był to najdoskonalszy i najmocniejszy, choć niestety najkrótszy, moment sobotniego wieczoru. Zabrzmiały dwa Konzertstuecki na klarnet i basethorn Mendelssohna: f-moll op 113 i d- moll op.114.Klarnecistce Sharon Kam towarzyszył grający na basethornie Roman Widaszek. W obu miniaturach koncertowych było znakomite – niemalże doskonałe zespolenie solistów. Kam i Widaszek zachwycali popisową wirtuozerią oraz pięknym brzmieniem kantyleny. Wytrawny zaś dyrygent z radością wyprowadzał kolejne pełne blasku kadencje pary gwiazd…Wieczór ten pozostanie w pamięci przede wszystkim jako świetny popis wirtuozerii klarnecistów – Izraelki oraz Polaka.”

 

Tomasz Jakub Handzlik                                            „ Gazeta Wyborcza” 23.08.2004r

 

 „ … zawsze bardzo dobry, a tym razem wręcz uskrzydlony, pełen muzycznej finezji Roman Widaszek…”

 

Anna Woźniakowska                                               „ Dziennik Polski” 25.08.2004r

 

„…Finezja wykonawcza połączona z wysokiej klasy wirtuozerią, pełna wdzięku i humoru, sprawiła słuchaczom czystą muzyczną rozkosz. Trzeba było bisować.”

 

Kazimierz Rozbicki                                                „ Dziennik Miasto” 08.10.2007

 

„…Bassethornista Roman Widaszek unosił się nad brzmieniem orkiestry ze swoją piękną, przejrzystą barwą z prawdziwym wdziękiem i elegancją…”

 

„…Na szczęście mieliśmy w osobach Arkadiusza Adamskiego i Romana Widaszka prawdziwych wirtuozów, grających z precyzją, dowcipem i kulturą, bogatym dźwiękiem i zachwycającą dynamiką. Sposób ich dialogowania był po prostu mistrzowski; świetnie napisana muzyka została przez nich opowiedziana w sposób wartki, przejrzysty i szalenie atrakcyjny…”

 

Dorota Gonet                                                                „ Gazeta Wyborcza” 09.09.2008

 

„…Te małe, powstałe w 1833 roku koncerty instrumentalne, okazały się nie tylko błyskotliwymi miniaturami o wyraźnej motywice żydowskiej, ale i wspaniałymi okazjami dla wirtuozowskich popisów dwóch znakomitych klarnecistów : urodzonego w Nowym Jorku Dimitria Ashkenaz’ego i Polaka Romana Widaszka. …Obaj soliści stworzyli bowiem wyborny duet…”

 

Andrzej Chylewski                                                      „ Głos Wielkopolski” 06.04.2009

 

„…Jednakże prawdziwym apogeum były dwa Konzerstück na klarnet, basethorn oraz orkiestrę. Pełne zwiewności, energii oraz wzajemnych gonitw wśród solistów, wzbudziły niezwykły podziw wśród słuchaczy. Niesamowicie żartobliwe, pod każdym względem – brzmienia, faktury oraz wykonania, rysowały uśmiech chyba na ustach wszystkich zgromadzonych w katowickiej sali. Słowa uznania należą się też solistom – Arkadiuszowi Adamskiemu na klarnecie oraz Romanowi Widaszkowi na basethornie, którzy zagrali swoje partie w niezwykle efektowny, i ciekawy muzycznie sposób, po czym zostali uhonorowani burzą braw …”

 

Jacek Krząkała                                                            „ Muzyka 21 ”  07-08.2009

 

„…Jako solista wystąpił Roman Widaszek, także absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Bardzo sprawny technicznie, posługujący się pięknym dźwiękiem i znakomitą dynamiką, wspólnie z kwartetem stworzył pełną blasku i poezji interpretację utworu Głazunowa…Na zakończenie wieczoru artyści zagrali Kwintet klarnetowy A-dur KV 581Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tu znowu mogliśmy podziwiać nie tylko znakomite zgranie zespołu, ale także pełne blasku muzykowanie we współpracy z Romanem Widaszkiem. To była naprawdę duża przyjemność - słuchanie dzieła napisanego z genialnym wyczuciem formy i brzmienia, jakie miał Mozart, w interpretacji muzyków obdarzonych talentem, którym umieją się dzielić z innymi.” 

 

Dorota Gonet                                                                „ Gazeta Wyborcza” 10.08.2009

 

„…Zakopiański koncert rozpoczął się Preludiami tanecznymi na klarnet, harfę, fortepian, perkusję i smyczki Witolda Lutosławskiego, z solistą Romanem Widaszkiem na klarnecie. Utwór z 1955 r., o charakterze suity, spokojny i niemal kameralny, pozwolił raz jeszcze zapoznać się z niezwykłym talentem śląskiego klarnecisty…”

 

Maciej Pinkwart                                                  „Tygodnik Podhalanski”  08.2013                            


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie