fot. Marek Wesołowski
Klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Henryka Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guya Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.
Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych z takimi artystami i zespołami jak: Sharon Kam, Antonio Saiote, Corrado Giuffredi, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, wykonując m.in. kompozycje C. Stamitza, W.A. Mozarta, C.M. Webera, K. Kurpińskiego, A. Ponchiellego, F. Mendelssohna, F. Krommera, M. Brucha, H. Tomasiego, W. Lutosławskiego, M. Góreckiego i A. Shawa. Jako solista-kameralista występuje również na wielu koncertach i festiwalach, zarówno w kraju jak i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy, Francja, Portugalia, Gran Canaria, Teneryfa, Dania, Finlandia, Kosowo, Macedonia, Korea Pd., Japonia, Chiny).
Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był jedenastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (Hanna Kulenty, Zbigniew Bargielski, Aleksander Lasoń, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin), dokonał wielu prawykonań utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie - basethornie (altowa odmiana klarnetu). Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto) oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. W latach 1997-2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego oray Polskiego Zespołu Bassethornowego. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice, Mistrzowskich Kursów Klarnetowych w Pałacu w Rybnej, oraz Międzynarodowych Warsztatów Klarnetowych w Koszęcinie. Od listopada 2020 roku Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.
Oprócz intensywnej aktywności artystycznej, Roman Widaszek prowadzi także działalność pedagogiczną - jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (nominacja profesorska 2018).