Treść podstrony

Warykiewicz-Siwy Beata

prof. dr hab.

zdjęcie

Skrzypaczka, pedagog.  Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Stanisława Lewandowskiego i adt Aurelego Błaszczoka w 1988. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyi’a (studium podyplomowe). Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. M. Frischenschlagera (Austria), W. Marschnera (Niemcy), R. Mastersa (Anglia) i K. Danczowską (Polska).

 

Laureatka nagród i wyróżnień:

 

Wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1979), II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1980), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (1981), I nagroda na XII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej w Gdańsku (1981), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym im. K. Szymanowskiego w Krakowie (1982), IV nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1982),  I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Aberdeen w Szkocji (1984), IV nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984), I nagroda w „Adelaide Violin Competition” w Południowej Australii (1986), VI nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. C. Nielsena w Odense w Danii (1988), II nagroda w „Het Postbank Sweelinck Viool Concours” w Amsterdamie w Holandii (1990). Finalistka Międzynarodowego Konkursu Instrumentalistów „The Skene Aberdeen          Festival Award” w Aberdeen w Szkocji (1984). Półfinalistka  Międzynarodowego       Konkursu Młodych Skrzypków im. Y. Menuhina  w Folkestone w Anglii (1983) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (dyplom     „z zaszczytną wzmianką”, 1986).

 

W latach 1990-1992 pracowała w Radio Filharmonisch Orkest w Hilversum w Holandii a w 1992-1997 była koncertmistrzem Radio Kamerorkest (Netherlands Radio Chamber Orchestra) również w Hilversum. Po powrocie do Polski podjęła pracę w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie obecnie prowadzi klasę skrzypiec a także - od roku 2013 - Metodykę skrzypcową. W 2021 otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.

 

Jako solistka występowała z 12 filharmoniami i kilkoma orkiestrami kameralnymi w Polsce,  z Berliner Rundfunkorchester i Sinfonieorchester Thuringen (Niemcy), Camerata Slovaca w Bratysławie (Słowacja) i z orkiestrą kameralną L'Estro Armonico (Holandia). Od 1980 roku - poza Polską - koncertowała w Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA, Australii oraz w Wielkiej Brytanii.

 

Występowała z recitalami, koncertami solowymi i kameralnymi m.in. w takich salach, jak: Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Concertgebouw, „Beurs van Berlage” i Ijsbreker” w Amsterdamie, „Barocksaal” w Des Alten Rathause w Wiedniu, Palacio de Percent w Madrycie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, sala kameralna NOSPRu w Katowicach. Brała udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą ( takich jak m.in. „Berliner Festtage” i „Cottbuser Musikherbst”w Niemczech, „Concerts De Vollore” we Francji, „Warneńskie Lato” w Bułgarii, Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Polski Festiwal Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz w Częstochowie, Warszawska Jesień, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem).

 

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, dla Radia i Telewizji Holenderskiej oraz dla Radia ABC w Australii. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną i koncertową.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie