fot. Jacek Poremba
Dominik Wania (ur. 24 listopada 1981 w Sanoku) w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej, takimi jak: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Anna Maria Jopek, Jacek Kochan, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, Dorota Miśkiewicz, Walk Away, Marcus Miller, Joey Baron, Jon Balke, Jon Fält, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Anders Jormin, Nguyen Le, Tony Malaby, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Eric Marienthal. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muzyka elektroniczna z elementami jazzu), New Bone, Power of the Horns.
W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce i Australii. W czerwcu 2013 roku nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela Miroirs. W kwietniu 2014 roku Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura Gwarancje Kultury 2014 oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.
W listopadzie 2015 roku nawiązał współpracę z jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Zbigniewem Preisnerem i wziął udział w nagraniu płyty z nowymi kolędami pt. W poszukiwaniu dróg. Album uzyskał status Platynowej Płyty. Ponadto dokonał wielu nagrań muzyki filmowej oraz uczestniczył w spektaklu 2016 Dokąd. W styczniu 2017 roku brał udział w nagraniu płyty Unloved zespołu Maciej Obara Quartet, zrealizowanym dla najbardziej prestiżowej obecnie wytwórni ECM. W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu Jazz Forum płyta ta została uznana za Album Roku, a Dominik Wania uzyskał pierwsze miejsce w kategorii Fortepian. Ponadto, w ankiecie Polish Jazz uzyskał tytuł Muzyk Roku 2017. Pianista dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem Lonely Shadows to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.
Jesienią 2019 roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano Dominik Wania postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu słuchając płyty Lonely Shadows jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikalny. Na drugi autorski album polskiego pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty Ravel nagranej w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura Gwarancje Kultury. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”.
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera - saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego trzy ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.