Paweł Sobierajski jest absolwentem: Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (1990; magisterium z liturgiki: Muzyka i śpiew w liturgii po Soborze Watykańskim II.); Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (1996; licencjat z teologii pastoralnej; 2000; doktorat z n. teologicznych; 2000; praca doktorska z katechetyki / pedagogiki religijnej: Problem języka katechetycznego. Katechetyczne studium interdyscyplinarne), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2002; dr sztuk muzycznych; 2013; dr hab. sztuk muzycznych; praca habilitacyjna pt. Sakralna liryka wokalna Jerzego Rosińskiego; od 2018; stanowisko profesora AM), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2004; psycholog muzyki; praca dyplomowa: Język komunikacji interpersonalnej w procesie muzycznego kształcenia wokalistów).
Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych (Karlowe Wary, CZ; Trnawa, SK) i muzyk koncertujący m. in. na Litwie, Słowacji, Białorusi, w Czechach, Austrii, Francji, Belgii, Anglii, we Włoszech oraz w kraju, współpracuję z wybitnymi pianistami, organistami, chórami, orkiestrami filharmonicznymi i operowymi w Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Zabrzu. Mam na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Jest także wykonawcą oraz współwykonawcą ponad 600 recitali i koncertów wokalno-instrumentalnych, a także pięciu płyt CD z sakralną i świecką muzyką wokalną (Firmy fonograficzne MUSICON, DUX, FANFARA).
Aktualnie Paweł Sobierajski jest duszpasterzem środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej, profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego w Gdańsku, z którym współpracuje na polu szkoleń pedagogicznych i psychologicznych wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli. Prowadzi także liczne warsztaty i szklenia dla duchowieństwa, nauczycieli akademickich, pracowników służby zdrowia i administracji samorządowej.
DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZA
Realizowana działalność badawcza koncentruje się wokół następujących zagadnień:
PUBLIKACJE
DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
Aktualnie - prowadzenie następujących zajęć dydaktycznych:
w ramach współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym w Gdańsku na wybrane tematy, np.: motywacja uczniów oraz nauczycieli; radzenie sobie ze stresem, agresją i mobbingiem w szkole; komunikacja interpersonalna w przestrzeni edukacyjnej; błędy pedagogiczne nauczycieli i wychowawców; budowanie autorytetu nauczyciela, wypalenie zawodowe/.
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA, ARTYSTYCZNA i ORGANIZACYJNA