fot. Marek Galica
Pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach od 1988 r. (z przerwą na studia podyplomowe). W tej uczelni uzyskał kolejno stopień doktora i doktora habilitowanego. Od 2020 roku zatrudniony na stanowisku profesora AM. Jednocześnie przez prawie 30 lat (do 2023 r.) pełnił funkcję II koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej w Odense (Dania). Prowadził dodatkowo zajęcia na studiach solistycznych w Konserwatorium Muzycznym w Aarhus (Dania).
Członek jury konkursów muzycznych w Częstochowie (przewodniczący), Warszawie, Cieszynie, Rybniku, Chorzowie, Jaśle, Kielcach, Katowicach.
Prowadził wiele kursów mistrzowskich i wykładów w kraju (Warszawa, Częstochowa, Trzcin, Rybna, Opole, Rycerka Górna, Katowice, Chorzów, Inowrocław, Dębica, Zabrze, Szarlota, Nysa, Krosno) i w Danii (Odense, Kopenhaga).
Jego aktywność koncertowa to przede wszystkim pełnienie funkcji koncertmistrza - koncerty z programem wszystkich epok, od baroku po współczesność, nagrania oraz tournee koncertowe.
Jako solista występował wielokrotnie z Odense Symfoniorkester, ale też z orkiestrami filharmonicznymi: w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie, Jeleniej Górze, Zielonej Górze oraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Odense Domkirkes Kammerorkester, Midtsjaellands Kammerorkester, Orkiestrą Akademicką Akademii Muzycznej w Katowicach, Svendborg Kammerorkester czy Orkiestrą Jeunesses Musicales w Katowicach.
Ukochaną częścią działalności koncertowej są koncerty kameralne w różnych składach (od duetu do septetu) w Danii i w kraju, ale także w Niemczech, Słowacji, Australii, Nowej Zelandii czy Ukrainie.
Nagrał płyty z Sonatami skrzypcowymi Carla Nielsena (wraz z Joanną Domańską i Hanną Holeksą) oraz utworami A. Piazzolli (w kwintecie), utwór P. Rudersa z orkiestrą oraz (jako koncertmistrz Odense Symfoniorkester) uczestniczył w nagraniu wielu płyt oraz w nagraniach radiowych i telewizyjnych.
Wśród jego absolwentów są stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureaci konkursów: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, Akademickiego Konkursu Duetów Instrumentalnych we Wrocławiu, Konkursu stypendialnego w Walencji, Concorso Internazionale di Musica Classica Citta'di Filadelfia, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Palmanova, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. G. Rossiniego w Pesaro, jak również muzycy kameralni, skrzypkowie grający m.in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrach: Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrze Opery Śląskiej, Orkiestrze Opery Lubelskiej, Zespole Pieśni i Tańca Śląsk oraz w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej, Orkiestrze Symfonicznej w Seulu, Orchestre de Paris.
Laureat I nagrody i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Adelajdzie (Australia) oraz II nagrody (ex aequo- I nagrody nie przyznano) i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Mitu Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi.
Absolwent sosnowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa mgr Urszuli Trawińskiej) i katowickiego Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego (matura z wyróżnieniem w klasie prof. Pawła Puczka). Dyplomem z wyróżnieniem zakończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Kai Danczowskiej). Studia podyplomowe (Künstlerische Ausbildung) odbył jako stypendysta KAAD (Katholischer Akademischer Ausländer Dienst) w Hochschule für Musik Heidelberg-Mannheim, w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej (dyplom z oceną 1). Uczestnik wielu kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Renato de Barbieri, Olega Krysę, Marinę Jaszwili, Nathana Milsteina, Rainera Kussmaula, Denesa Zsigmondy’ego, Hansa Erika Deckerta.
Poza ukochanymi zajęciami t.j. uczeniem i muzyką kameralną, uwielbia podróże, paralotniarstwo, narciarstwo (szczególnie skituring), chodzenie po górach i pływanie.
Języki obce: angielski, duński, niemiecki, rosyjski (powoli uczy się hiszpańskiego)