Treść podstrony

Popiałkiewicz Daniel

wykł. dr

zdjęcie

Daniel Popiałkiewicz - gitarzysta i kompozytor jazz-rockowy, wykładowca gitary i historii jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu międzynarodowych gitarowych konkursów, w roku 2017 obronił pracę doktorską.


Od kilkunastu lat na stałe współpracuje z raperem Łoną oraz akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Ponadto ma na koncie współpracę z artystami takimi jak: Jimek, Krzysztof Herdzin, Mieczysław Szcześniak, Henri Seroka, Grażyna Auguścik, Kayah, Krzysztof Cugowski, Anna Jurksztowicz, Aleksander Nowak, Monika Borzym, Beata Banasik, Lena Piękniewska, Piotr Polk, oraz zespołami The Globetrotters, Button Huckers czy Xpressive. Był członkiem pięciu big-bandów oraz współpracował niemal z każdą orkiestrą symfoniczną lub kameralną w Polsce, w tym AUKSO, NOSPR, Archetti czy Sinfonia Baltica. Częsta obecność w studiu i nieustanna na scenie w tak różnych środowiskach zaprocentowały udziałem w zdobyciu wielu Złotych i Platynowych Płyt, dwukrotną Nominacją do Nagrody Fryderyk oraz zagraniem na przeszło czterdziestu Największych Festiwalach w Kraju i za granicą, niejednokrotnie po kilka razy, w tym: Woodstock (2x), Co Jest Grane, Orange Warsaw Fest. (3x), Męskie Granie (2x), Open’er (2x), Coke Live Fest. (2x) czy Montreux Jazz Fest.


W roku 2008 rozpoczął karierę solową. Jego debiutancką płytę prasa opisała jako „jedno z najciekawszych dokonań w obrębie młodego polskiego jazzu imponujące niebywałą dojrzałością” („Gazeta Wyborcza”) oraz okrzyknęła jako „najnowsze odkrycie jazzowej sceny w Polsce” („Rzeczpospolita”), natomiast Jarosław Śmietana powiedział wówczas, że „Popiałkiewicz z dużym wdziękiem i na pełnym luzie udowadnia, że bez wątpienia należy juz do ścisłej czołówki gitarzystów jazzowych w Polsce”. Na swojej trzeciej, ostatniej płycie pt. „Nada” (2017 r.), oparł pracę doktorską pt: „Techniki artykulacyjne gitarzystów rockowych na gruncie muzyki jazzowej”.


Ponadto Popiałkiewicz prowadzi ożywioną działalność publicystyczną. W latach 2007-2009 pisał artykuły dotyczące wydarzeń w świecie jazzu dla Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. W latach 2019-2020 zrealizował serię filmów dokumentalnych o estetyce muzyki dla JAZZ TV pt: „Muzyka i takie takie”, dostępną także na kanale YouTube. Był zapraszany jako ekspert w dziedzinie gitarystyki do audycji „Blues Attack” w Radio Rzeszów, a od 2019 roku publikuje felietony w Magazynie Gitarzysta.


Od 2020 roku Popiałkiewicz jest oficjalnym endorserem gitar marki ROOT.


www:danielpopialkiewicz.com


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie