Treść podstrony

Pielczyk Stanisław

asyst.

zdjęcie

Stanisław Pielczyk – urodzony 14 stycznia 1982 roku w Raszczycach. Ukończył 
z wyróżnieniem PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek – Żurawieckiej.

         Jest laureatem III miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia klasy organów w Częstochowie w roku 2000 
i 2002.

         Jest także laureatem III miejsca na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w 2003 roku.

         W 2000 roku został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

         W październiku 2006 roku w Opavie na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów zdobył II nagrodę w kategorii interpretacji muzyki organowej, nadto otrzymał wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora. Na tym samym konkursie w kategorii improwizacji organowej został zwycięzcą I nagrody.

        W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego.

Od 1993 roku jest organistą w swojej rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Jest pracownikiem  Muzeum Organów Śląskich  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego.

         Jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku 
i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej.

         Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”.

         W listopadzie 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał 
z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz.

         Od 2012 roku jest  członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie