fot. Janusz Chmiel
Jest pierwszą absolwentką klasy gitary utworzonej w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Aliny Gruszki (dyplom w 1980). Studia muzyczne kontynuowała w klasie gitary prof. Aliny Gruszki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, które ukończyła z wyróżnieniem w 1984 roku. W tym samym roku po otrzymaniu stypendium rządu hiszpańskiego wyjechała na studia podyplomowe do znanego profesora gitary, ucznia Andresa Segovii - Jose Tomasa, w Conservatorio Superior de Música w Alicante w Hiszpanii. W tym samym czasie poznała światowej sławy vihuelistę, specjalistę muzyki dawnej Javiera Hinojosę, u którego studiowała zagadnienia wykonawcze muzyki renesansu i baroku. Już jako studentka brała udział w audycjach radiowych i telewizyjnych takich jak Młodzi artyści i ich instrumenty, Z gitarą per Ty i per Pani, Muzyka na zamku, Muzyka Paganiniego czy cyklu audycji Radia Katowice prowadzonych przez red. Bogumiła Pasternaka. Jest laureatką VI Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Łodzi (1979) i konkursu organizowanego przez Polskie Radio „Młodzi muzycy na estradzie i antenie”.
Od 1986 roku jest zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na stanowisku młodszego wykładowcy, a następnie od 1989 roku na stanowisku asystenta w klasie gitary. Po przewodzie kwalifikacyjnym I st. (1994) została mianowana na stanowisku adiunkta. W 2004 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 2007 roku została mianowana na stanowisko profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2014 roku otrzymała tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Prowadzi klasę gitary, zajęcia kameralistyki oraz metodykę nauczania gry na gitarze. W katowickiej Akademii Muzycznej pełniła funkcję prodziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego (2012-2016), Prorektora ds. dydaktyki i nauki (2016-2024), a także Kierownika Katedry Gitary i Harfy (2019-2024). Aktywnie uczestniczy w działalności akademii jako: opiekun koła naukowego (2003-2019), przewodnicząca Wydziałowego Zespołu Oceny Jakości Kształcenia (2012-2016). W 2008/2009 współtworzyła zespół redakcyjny akademickiego periodyku „Klucz”. Od 2012 roku była szefem programowym Festiwalu Muzyki Instrumentalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2019 organizatorem kolejnych Międzynarodowych Gitarowych Konferencji Naukowo- Artystycznych w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Najaktywniejszy okres jej działalności estradowej przypada na lata 1983-1997, kiedy to dawała średnio 60 koncertów rocznie w kraju oraz w Niemczech, Szwecji, Czechach, Hiszpanii. Współpracowała z wieloma znakomitymi muzykami jak: Henryka Januszewska, Paweł Puczek, Anna Zmarzły, Murat Ally Renat, Grzegorz Olkiewicz, Julieta González-Springer. Była zapraszana na wiele festiwali gitarowych i kameralnych. Wzięła udział w nagraniu 2 monograficznych płyt z muzyką Józefa Świdra na gitarę (2005, 2016). Jest promotorem prac doktorskich Ewy Jabłczyńskiej, Marcina Dylli, Marcina Maślaka oraz recenzentem w przewodach doktorskich i habilitacyjnych.
Jest autorką szeregu wykładów o tematyce gitarowej na festiwalach, warsztatach i sesjach naukowych. W 2024 została wydana publikacja 50 lat gitary w Katowicach jej autorstwa. Jest zapraszana do prac jury krajowych i zagranicznych konkursów gitarowych m.in. w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tychach, Krakowie, Szczecinie, Alessandrii i Krynicy. Prowadzi kursy mistrzowskie i metodyczne w kraju i za granicą. Studenci Wandy Palacz odnoszą sukcesy na wielu konkursach gitarowych. Wśród nich jest znakomity wirtuoz gitary Marcin Dylla, Wojciech Rysiecki, Mateusz Goraj, Anna Mnich, Jakub Moroziński.