Orlik Roland, prof. dr hab.

prof. dr hab.

zdjęcie

Roland Orlik (ur. w 1965 roku w Krapkowicach) studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. A. Cofalika, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach muzycznych, gdzie kształcił się u takich pedagogów jak: Michael Fischenschlager, Eduard Melkus, Zachar Bron. W roku 1989 został laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Muzyki Polskiej. W roku 1990 został laureatem wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego. W 1991 roku na X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego zdobył III wyróżnienie. Pracę w katowickiej Akademii Muzycznej podjął w roku 1988. Obecnie posiada kwalifikacje II stopnia i prowadzi klasę skrzypiec w tejże Uczelni. Od roku 1993 jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Występuje jako solista i kameralista na estradach w kraju i za granicą. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla "Polskich Nagrań".