Muzyk, gitarzysta, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, w roku 2014 stopień doktora habilitowanego, a w roku 2022 tytuł profesora sztuki. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001).
Jako solista i kameralista oraz podczas koncertów z orkiestrami występował w kraju i za granicą. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi m.in.: Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Narodową Orkiestrą Symfoiniczną Polskiego Radia, a także: Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso, Orkiestrą Kameralną Archetti, Śląską Orkiestrą Kameralną, Camerata Impuls oraz z Kwartetem Śląskim i Mucha Quartet. Dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych twórców, w tym kompozycji na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia, Aleksandra Nowaka, Odysseasa Konstantinopoulosa i Szymona Gołąbka, a także licznych utworów kameralnych i solowych.
Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, m.in. kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Astora Piazzolli oraz polskiej muzyki współczesnej. Jest autorem publikacji Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno–wykonawcze na wybranych przykładach (2013) złożonej z książki i płyty CD, zawierającej premierowe nagrania kompozycji Romana Haubenstocka-Ramatiego, Jana Edmunda Jurkowskiego, Andrzeja Krzanowskiego, Piotra Mossa, Witolda Szalonka i Marka Nosala. W roku 2018 wydał solową płytę CD In modo polonico z utworami Aleksandra Tansmana, Jana Nepomucena Bobrowicza i Stanisława Mrońskiego. W 2024 roku ukazała się płyta CD Il Tempo Passa z muzyką Joanny Wnuk-Nazarowej, zawierająca nagranie kompozycji Morze Śródziemne, żegnaj. Próba rekonstrukcji na 2 gitary i orkiestrę kameralną, dokonane przez Marka Nosala wraz z gitarzystą Jakubem Morozińskim oraz Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Yaroslava Shemeta.
Marek Nosal jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pełni także funkcje dziekana Wydziału Instrumentalnego oraz kierownika Katedry Gitary i Harfy. Jest również nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Został uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz dwukrotnie Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Marek Nosal gra na gitarach: Petr Matoušek, Karl-Heinz Roemmich, Leszek Gajdzik, Godin. Używa strun D’Addario.