Treść podstrony

Noras Dariusz

st. wykł. dr

Dariusz_Noras
fot. Zbigniew Raubo


Pianista – kameralista. Urodził się 29 października 1964 roku w Siemianowicach Śląskich. W roku 1988 ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka. W 1987 rozpoczął pracę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jako nauczyciel - akompaniator, a w 1988 podjął pracę w macierzystej Uczelni, na stałe współpracując z Katedrą Instrumentów Smyczkowych.

Dwukrotnie (w latach 1984 i 1987) brał udział w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdroju, podczas których pracował pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa oraz prof. Ryszarda Baksta. Podczas swojej wieloletniej pracy uczestniczył w wielu kursach skrzypcowych, altówkowych i wiolonczelowych, prowadzonych przez znakomitych pedagogów polskich i zagranicznych, w tym przez: R. Baldiniego, B. Bryłę, Ł. Błaszczyka, B. Furtoka, K. Gidaszewską, A. Górskiego, A. Grabca, J. Jakowicza, J. Kaliszewską, S. Kamasę, B. Kim, W. Kwaśnego, P. Kwaśnego, Y. Klessa, B. Nizioła, P. Pławnera, A. Skocica, J. Staniendę, T. Strahla, P. Tarcholika, T. Tsutsumiego, Ch. Wynekena, S. Yaroszewicza, G. Żyslina i innych.

Wielokrotnie występował na licznych konkursach instrumentów smyczkowych o zasięgu ogólnopolskim (w tym: w Cieszynie, Elblągu, Gdańsku, Jaśle, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Poznaniu, Rybniku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze), jak i międzynarodowym (w tym w Berlinie, Düsseldorfie, Kownie, Lublinie, Paryżu), zdobywając wraz z uczniami wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie nagradzany był dyplomami za wyróżniający się akompaniament.

W latach 1993-2007 współpracował z Filharmonią Śląską. Od 1998 (do teraz) także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrami tymi wykonywał utwory różnych epok i stylów, realizując partie: fortepianu, czelesty, klawesynu, organów, a także instrumentów elektronicznych. W swoim repertuarze posiada ponad sto utworów orkiestrowych, m.in.: Weihnachts-Oratorium J.S. Bacha, Mesjasz J.F. Haendla, Pietruszka i Symfonia Psalmów I. Strawińskiego, Symfonie W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego, a także muzykę do filmów Dracula i Pan Tadeusz W. Kilara oraz wiele innych. Występował na licznych koncertach i festiwalach w Polsce (w tym kilkukrotnie na: Warszawskiej Jesieni w Warszawie i Wratislavii Cantans we Wrocławiu) oraz poza jej granicami (m.in.: w Brnie, Paryżu, Madrycie, Wiedniu). Uczestniczył w wielu nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia.

W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie Instrumentalistyka, specjalność gra na fortepianie broniąc pracy pod tytułem: Zróżnicowanie języka muzycznego w twórczości kameralnej kompozytorów pierwszej połowy XX wieku na przykładzie Sonat na fortepian i instrumenty smyczkowe Paula Hindemitha, Dymitra Szostakowicza i Francisa Poulenca. W latach 2015-2020 pełnił funkcję Kierownika Międzywydziałowego Studium Fortepianu Ogólnego i Akompaniamentu w katowickiej Akademii Muzycznej. W 2022 roku wraz ze skrzypkiem Adamem Wagnerem nagrał dwie płyty CD z sonatami skrzypcowymi Césara Francka i Zygmunta Noskowskiego oraz koncertem skrzypcowym Mieczysława Karłowicza (w wersji z fortepianem).


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie