fot. Kamil Rubik
Pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych XX wieku. W okresie debiutanckim był zdobywcą pierwszych nagród na wielu konkursach jazzowych (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji Jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też dwukrotnie otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986, 1990). Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation współpracując z solistami: Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i wieloma innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem – New Presentation-Trio, Lonesome Dancer (Płyta Roku 1990), To kiss the Ivories i Domingos Tunes. Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych XX wieku do dziś.
Nominowany został do Nagrody Fryderyk za autorską płytę To kiss the Ivories (2000) oraz album Ptaszyna Wróblewskiego Real jazz (2005) i Supercalifragilistic (2006). Koncertował w kilkunastu krajach Europy (m.in. w Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Turcji, Rosji, Czechach, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, w renomowanych klubach jazzowych – New Morning w Paryżu, Montmartre w Kopenhadze, A-Trane w Berlinie), a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie Birdland oraz waszyngtońskim Blue Alley. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson, Billy Harper). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym: Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom, takim jak: Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Piotr Baron i in. Obecnie aktywnie koncertuje w formacjach wspomnianego już Ptaszyna Wróblewskiego, Piotra Schmidta, Krzysztofa Popka, a także w duecie fortepianowym z Piotrem Matusikiem.
Wojciech Niedziela niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych: Tarnów Jazz Contest, Festiwal Big-Bandów w Nowym Tomyślu, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach. Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012) i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie (dyrektor Instytutu Jazzu PWSZ w latach 2008-2017). Spośród jego licznych absolwentów wymienić można: Marcina Wasilewskiego, Michała Tokaja, Piotra Wyleżoła, Pawła Tomaszewskiego, Przemysława Raminiaka, Łukasza Ojdanę, Pawła Kaczmarczyka, Nikolę Kołodziejczyka i wielu innych. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.
W latach 2012-2016 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych CHO-JAZZ w Chodzieży. Od 2010 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.