Treść podstrony

Niedziela Wojciech

prof. dr hab.

zdjęcie

Wojciech Niedziela -  pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych XX wieku.  W okresie debiutanckim był zdobywcą I-szych nagród na wielu konkursach jazzowych (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji Jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu,  Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też dwukrotnie otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986, 1990). Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation współpracując z solistami:  Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem.Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, m. in. z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i wieloma innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem – „New Presentation-Trio”, ”Lonesome Dancer”( Płyta Roku 1990 ),  ”To kiss the Ivories” i „Domingos Tunes”.


Wojciech Niedziela jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych XX wieku do dziś. 

Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” (2000)  oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz” (2005) i ‘Supercalifragilistic” (2006).

Koncertował w kilkunastu krajach Europy (m. in. w Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Turcji, Rosji, Czechach, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, w  renomowanych klubach jazzowych – NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie), a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND oraz waszyngtońskim BLUE ALLEY. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson, Billy Harper ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Piotr Baron i in. Obecnie aktywnie koncertuje w formacjach wspomnianego już Ptaszyna Wróblewskiego, Piotra Schmidta, Krzysztofa Popka, a także w duecie fortepianowym z Piotrem Matusikiem.


Wojciech Niedziela niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych – Tarnów Jazz Contest, Festiwal Big-Bandów w Nowym Tomyślu, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach.


Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012 ) i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie (dyrektor Instytutu Jazzu PWSZ w latach 2008-2017). Spośród jego licznych absolwentów wymienić można Marcina Wasilewskiego, Michała Tokaja, Piotra Wyleżoła, Pawła Tomaszewskiego, Przemysława Raminiaka, Łukasza Ojdanę, Pawła Kaczmarczyka, Nikolę Kołodziejczyka i wielu innych. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

W latach 2012-2016 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych CHO-JAZZ w Chodzieży. Od 2010 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.


W roku 2014 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

 


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie