Treść podstrony

Musialski Adam

dr hab., prof. AM

Adam Musialski ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Łańcucie, Żaganiu, Weimarze, Salzburgu i Lenku, doskonaląc swoje umiejętności u takich profesorów jak Jadwiga Kaliszewska, Stanisław Lewandowski, Jean Fournier, Sándor Végh, Charles-André Linale, Ruggiero Ricci i Eva Solar-Kinderman. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, a także Nagrody Specjalnej Kwartetu Wilanów oraz Nagrody “The Honouring of Two Prizewinners” na International Summer Academy of Music w Szwajcarii.

Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Występował z recitalami oraz jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Jugosławii, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, USA, Węgrzech i we Włoszech. Wystąpił na koncertach poświęconych Karolowi Lipińskiemu w Filharmonii we Lwowie i Mieczysławowi Karłowiczowi w Zichyho palac w Bratysławie, uczestniczył w koncercie jubileuszowym Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, trzykrotnie koncertował z Kammerorchester “Collegium Iuvenale Salisburgense” Mozarteum na festiwalu w Salzburgu, wystąpił w sali koncertowej Palau de la Musica w Walencji na nadzwyczajnym koncercie poświęconym pamięci Yehudi Menuhina oraz w Deutsches Theater w Berlinie na koncercie transmitowanym na żywo przez niemiecką stację telewizyjną Phoenix.

Uczestniczył w koncertach rocznicowych i festiwalach monograficznych wykonując z polskimi orkiestrami koncerty Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz dzieła solowe, z towarzyszeniem orkiestry i kameralne Johanna Sebastiana Bacha. Brał udział w prestiżowych koncertach z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich z udziałem znanych osobistości ze świata polityki. Występował na wielu prestiżowych festiwalach, m.in.: Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Gwiazdy Promują, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, ISCM World Music Days, Millennium Pace, South Australia Jubilee Music Festival, Salzburger Festungskonzerte Chamber Music Festival, Schubertiade, Festival International d’Orgue en Flandre.

Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych, płytowych oraz muzyki do filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmowych w Europie i USA. Jego koncerty były transmitowane na żywo, a także retransmitowane przez australijskie, niemieckie, francuskie, czeskie oraz polskie stacje telewizyjne i radiowe. Dokonał prawykonań oraz pierwszych nagrań utworów skrzypcowych XX i XXI wieku.

Prowadził kursy skrzypcowe na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w ramach festiwalu „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Jego wychowankowie są laureatami międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i kameralnych.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał Statuetkę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w kategorii „Kultura i Sztuka” oraz Europejski Order Who is Who w Brukseli.

Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

       

       

 


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie