fot. Marianna Peruń-Filus
Konrad Merta - urodzony w 1989 roku akordeonista, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joachima Pichury i dra Piotra Chołołowicza, którą ukończył z wyróżnieniem w 2013 roku. Swoje umiejętności doskonalił również w czasie studiów magisterskich i doktoranckich w ramach programu ERASMUS w Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie japońskiej akordeonistki, prof. Mie Miki. Jako solista jest laureatem wielu znaczących konkursów instrumentalnych, w kraju i za granicą. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska” (2012, 2018), stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2012/2013 czy Ministra Kultury w programie „Kultura w sieci” (2020).
Wielokrotnie koncertował za granicą jako solista i kameralista m.in. w Brazylii, Kolumbii, Kenii, Katarze, Azerbejdżanie, Mołdawii, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, na Litwie, Łotwie, Słowacji, w Niemczech, Czechach, Francji, Irlandii, czy Słowenii. W dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe i radiowe, m.in. z Etnos Ensemble, AcCello Duo, Orkiestrą Muzyki Nowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z kwintetem i sekstetem akordeonowym oraz z chórem Akademii Muzycznej w Katowicach.
Konrad Merta występował jako solista z towarzyszeniem orkiestr: Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Bielskiej Orkiestry Cavatina, Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Capelli Bydgostiensis, Bielskiej Orkiestry Festiwalowej, Studenckiej Orkiestry Symfonicznej Silesian Ensemble, Akademickiej Orkiestry Barokowej, Studenckiej Orkiestry Festiwalowej czy Orkiestry Symfonicznej POSM w Bielsku-Białej. Współpracuje również jako muzyk doangażowany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Muzyki Nowej.
Artysta jest współtwórcą takich zespołów kameralnych jak:
- duet instrumentalny AcCello Duo, w którym wraz z wiolonczelistą Piotrem Gachem może poszczycić się wieloma przedsięwzięciami muzycznymi i nagrodami na międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Klingenthal, Mediolanie, Novej Goricy, Sanoku, Przemyślu, Giżycku
- kwintet instrumentalny Etnos Ensemble, który w swojej twórczości łączy tradycyjne inspiracje ludowe: słowiańskie, bałkańskie, klezmerskie oraz arabskie z elementami improwizacji i jazzu. Konrad Merta jest autorem wielu kompozycji i aranżacji zespołu, które można było usłyszeć na antenie wielu rozgłośni radiowych w kraju: Polskie Radio (PR 1, 2, 3 i 4), Radio Katowice, Radio Lublin, Radio Kraków czy za granicą (w USA, Belgii, Kenii i Mołdawii). Zespół Etnos Ensemble prowadzi intensywną działalność koncertową, występując na najważniejszych scenach w kraju (Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Opera Leśna w Sopocie, Studio Koncertowe S1 im. Witolda Lutosławskiego, Cavatina Hall w Bielsku-Białej, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu) i na świecie (Filharmonia Narodowa w Kiszyniowie, Sala Koncertowa im. Luisa Angela Arango w Bogocie czy Teatr Minard w Gandawie).
Konrad Merta pracuje również jako nauczyciel dyplomowany w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach. Jako pedagog może poszczycić się osiągnięciami swoich uczniów i studentów na polskich oraz zagranicznych konkursach muzycznych. Prowadził lekcje mistrzowskie na Uniwersytecie Muzycznym w Brasilii (Brazylia), w Państwowej Szkole Muzycznej w Kiszyniowie (Mołdawia), Kenyatta University w Nairobi (Kenia) oraz w wielu miastach w Polsce. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.
kontakt: k.merta@am.katowice.pl