Treść podstrony

Lampert Andrzej

asyst.

Lampert_Andrzej
fot. Karol Fatyga


Urodzony w 1981 roku w Chorzowie. Solista Opery Śląskiej w Bytomiu. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa prof. dr hab. Renaty Danel) oraz z wyróżnieniem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa ad. II st. Janusza Borowicza). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 2011 roku pobierał nauki w Wiedniu u prof. Heleny Łazarskiej, pod której opieką wokalną pozostawał do 2022 roku i wielokrotnie uczestniczył w Jej kursach mistrzowskich w Salzburgu, Klagenfurcie i Krakowie. Laureat konkursów, m.in.: 3. Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, 15. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu i 15. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina Iuventus Canti we Vráblach.

W 2010 roku jako Alfred w Traviacie Verdiego zadebiutował na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W roku 2013 wcielił się tam w rolę Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, będąc już wówczas solistą Opery Krakowskiej, gdzie po raz pierwszy wystąpił jako Pinkerton (Madame Butterfly Pucciniego), a następnie jako: Nemorino (Napój miłosny Donizettiego), Barinkay (Baron cygański J. Straussa), Parys (Piękna Helena Offenbacha), Walther (Tannhäuser Wagnera), Don Narciso (Turek we Włoszech Rossiniego), Ernest (Don Pasquale Donizettiego), Riccardo Percy (Anna Bolena G. Dionizettiego) oraz Rydygier/Skald (Wanda Wnuk-Nazarowej). Ponadto na scenach polskich oper występuje jako Nadir (Poławiacze pereł Bizeta), Romeo (Romeo i Julia Gounoda), Ruggero (Jaskółka Pucciniego) czy Pasterz (Król Roger Szymanowskiego). W 2014 roku był Alfredem w premierze i serii przedstawień Traviaty w Operze Narodowej w Montpellier we Francji, a rok później zaśpiewał partię Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta w teatrze operowym w Baden w Austrii.

Na swoim koncie ma również szereg wykonań koncertowych, m.in. partii solowych w Pasji według św. Mateusza (Wiedeń, 2014) i Pasji według św. Jana Bacha (Salzburg, 2015). Ponadto jako „Preisträger” Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, wystąpił podczas Salzburger Festspiele (2013). Otrzymał zaproszenia do udziału w przedstawieniach operowych, a także w projektach wokalno-instrumentalnych w Kanadzie, USA, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Portugalii, Francji, Słowacji, Czechach, Ukrainie, Estonii, Litwie, Grecji.

Brał udział w licznych nagraniach, m.in. w premierowym nagraniu opery Paria Stanisława Moniuszki z Chórem i Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Petite messe solennelle Gioacchina Rossiniego z Filharmonią Narodową, III Symfonii Karola Szymanowskiego z NOSPR, Mszy (d-moll, Es-dur, Des-dur) Stanisława Moniuszki z Polską Orkiestrą Radiową czy Requiem Krzysztofa Herdzina z Polską Orkiestrą Radiową i Chórem Filharmonii Narodowej. 

W roku 2020 za płytę Karol Szymanowski: Hagith z Polską Orkiestrą Radiową pod kierownictwem Dyrektora Michała Klauzy, jako solista (obok Wioletty ChodowiczRyszarda Minkiewicza, Dariusza Macheja i Łukasza Rosiaka) otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. W roku 2017 został laureatem XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Śpiewak Operowy. W 2018 otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Grucy Dziennika Teatralnego oraz Złotą Maskę za rolę wokalno-aktorską Romea w spektaklu operowym Romeo i Julia Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej. W roku 2020 (obok Placido Domingo) otrzymał w Salzburgu austriacką nagrodę muzyczną w kategorii Najlepszy młody talent za rolę Pasterza w operze Król Roger Karola Szymanowskiego zrealizowaną w Operze w Grazu.

Podczas realizacji koncertowych i fonograficznych, w tym dla Polskiego Radia i Telewizji, współpracował z wieloma wykonawcami muzyki popularnej, przede wszystkim zaś z zespołem PIN, który (obok Aleksandra Woźniaka i Sebastiana Kowola) od początku współtworzył. W duecie z Sarah Brightman nagrał utwór I Will Be with You, który ukazał się na europejskim wydaniu albumu Symphony. Jest laureatem popularnego w latach 90. programu telewizyjnego „Szansa na sukces” autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej. Wykonawca przewodniej piosenki do serialu TVN Niania. Nagrał także wersję piosenki Route 66 na potrzeby polskiej wersji językowej filmu animowanego Auta. W duecie z Hanią Stach nagrał utwory – Moja muzyka to ty i Masz w sobie wiarę jako ścieżkę dźwiękową do filmów z serii High School Musical w polskiej wersji językowej, a także dubbingował postać Troya Boltona tejże produkcji.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie