fot. Tadeusz Wyszyński
Piotr Kwaśny urodził się w 1979 roku w Krakowie, tam też kształcił się w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina, w klasie prof. Antoniego Cofalika i jest jego dyplomantem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego. Dzięki stypendiom ukończył: Curtis Institute of Music w Filadelfii (Stany Zjednoczone), w klasie prof. Yumi Scott (absolwentki I. Galamiana) i prof. Idy Kavafian oraz Musikhochschule w Lubece (Niemcy), u prof. Shmuela Ashkenasiego. W uczelni tej ukończył również studia podyplomowe w klasie prof. Wilfrieda Laatza (wieloletniego koncertmistrza Staatsorchester Hamburg). Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w której dyplom magisterski uzyskał pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Kameralistykę studiował m.in. w Filadelfii u Petera Wiley (Trio Beaux Arts), Michaela Tree (Kwartet Guarneri) i Josepha Silversteina (Boston Symphony) oraz w Lubece u Waltera Levina (Kwartet LaSalle).
Z uzyskanych nagród najważniejsze to: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im. P. Czajkowskiego w Japonii i III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Y. Menuhina w Anglii (1995). Artysta był uczestnikiem kursów mistrzowskich u Schlomo Mintza i Eduarda Gracha w Izraelu, Alexandra Melnikova w Moskwie, Thomasa Brandisa (Berliner Philharmoniker, Brandis Quartett) w Niemczech oraz kursu kameralistyki pod kierunkiem Shmuela Ashkenasiego (Kwartet Vermeer) w Holandii. Koncertował jako solista z orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Capellą Cracoviensis, Śląską Orkiestrą Kameralną, WOSPR, Orkiestrami Filharmonii w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Sendai (Japonia), Dublinie, Stambule, Bejrucie oraz Westmoreland Symphony (USA).
W 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej, na podstawie pracy omawiającej środki ekspresji w muzyce kameralnej późnego romantyzmu w oparciu o nagranie Sonaty R. Straussa oraz Kwartetu smyczkowego nr 2 A. Zemlinsky’ego (1915). Od 2020 jest zatrudniony na uczelni jako adiunkt na Wydziale Instrumentalnym.
Był członkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w grupie pierwszych skrzypiec. Z recitalami i jako kameralista występował m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w festiwalach muzycznych: Mecklenburg-Vorpommern, Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal w Montpellier, Festiwal Brahmsowski w Lubece, Festiwal nad Nettą oraz Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska.
Dokonał pierwszego nagrania Kwintetu fortepianowego T. Majerskiego, które zostało wydane przez wytwórnię Toccata Classics London, a także prawykonania Muzyki na fortepian i kwartet smyczkowy S. Bromboszcza (2023), w ramach organizowanego przez katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego, cyklu koncertowego Muzyka Stąd. Był stypendystą Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej i Fundacji Oscara i Very Ritter w Hamburgu.