Treść podstrony

Kubica Arkadiusz

prof. dr hab.

Arkadiusz_Kubica
fot. Krzysztof Miller


Skrzypek kameralista, pedagog, organizator. W latach 1975-1980 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. Klemensa Bortla. W roku 1978 rozpoczął pracę jako skrzypek Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i TV w Katowicach. W roku 1983 zakończył pracę w WOSPRiTV, jednocześnie został członkiem kwartetu smyczkowego, który przyjął w 1980 roku nazwę „Kwartet Śląski”. Od 1979 roku do dnia dzisiejszego jest z nim związany. W latach 1986-1987 był członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie, z którą odbył m.in. światowe tourneé z Sir Jehudi Menuhinem.

Jako członek Kwartetu Śląskiego dokonał ponad 150 prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów oraz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nagrywał dla radia i telewizji; grał na najważniejszych estradach w kraju i za granicą, nagrał ponad 60 płyt CD, które były 28-krotnie nominowane do nagrody Fryderyk, a dziesięciokrotnie ją otrzymały. Jest również laureatem Gramophone Classical Award w Londynie za nagranie kompletu Kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz dla firmy Chandos. Kwartet Śląski, jako drugi na świecie zespół, dokonał nagrania kompletu Kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga, a także jego Kwintetu fortepianowego i utworu Trzy palmy na sopran i kwartet.

Od początku istnienia nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gra i promuje w sali kameralnej autorskie cykle koncertowe Kwartetu Śląskiego. Aktualnie rozpoczął się 11. sezon tego cyklu. Każdy z cykli zorganizowany był pod innym tytułem. Warte zaakcentowania było wydarzenie: „Wszystkie Kwartety smyczkowe Mieczysława Wajnberga - śladem dedykacji”. Była to pierwsza tego typu prezentacja w Polsce.

W 1999 roku Artysta otrzymał z rąk prezydenta RP – „Złoty Krzyż Zasługi”, w roku 2018 złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 nagrodę polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku.

Od 1998 roku do 2004, Arkadiusz Kubica pełnił funkcję prezesa Koła Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego działającego przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2012 roku jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, a w latach 2018-2022 jego Prezesem. Od 2002 do 2020 roku był przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej. W roku 2006 został powołany do Rady Programowej Gliwickiego Teatru Muzycznego, której członkiem był do 2012 roku. Od 2013 roku jest w Zarządzie Stowarzyszenia Muzycznego Katowice, Kultura, Natura.

Jest pomysłodawcą i twórcą cykli koncertów scenicznych w Teatrze Korez w Katowicach, Teatrze Ludowym w Krakowie i Zamku Ujazdowskim w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, który początkowo odbywał się w Pałacu w Rybnej (Tarnowskie Góry), a następnie w Radio Katowice i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Dotychczas odbyło się 25 edycji tego festiwalu.

W 2012 roku obronił doktorat w katowickiej Akademii Muzycznej rozprawą pt. Problemy wykonawcze kwartetów smyczkowych Andrzeja Krzanowskiego. Habilitację uzyskał w 2015 roku. W 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, z rąk Prezydenta RP. Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której prowadzi klasę kameralistyki oraz wykłady ogólnowydziałowe z literatury kameralnej i dydaktyki. Od 2016-2024 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Był jednym z inicjatorów nowego kierunku na studiach II stopnia - Kameralistyka Instrumentalna. Ponadto ponad 30 lat nauczał skrzypiec w średnich szkołach muzycznych Katowic. Wykształcił 35 absolwentów, z czego większość studiowała w Polsce i poza jej granicami. Obecnie pracuje w orkiestrach symfonicznych i kameralnych, prowadząc równocześnie dalszą działalność pedagogiczną.

Był dwukrotnie dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a od 2017 roku jest członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w kategorii Kwartet smyczkowy, organizowanego przez NOSPR.

Udziela się także jako pedagog prowadzący warsztaty kameralne i skrzypcowe.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie