Treść podstrony

Krzeszowiec Szymon

prof. dr hab.

zdjęcie

Ceniony skrzypek - solista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos).

Ma w swoim dorobku występy solowe z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym siedmiu Fryderyków, Gramophone Classical Music Award za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (2017) oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (2019).

Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Jest także członkiem Wajnberg Trio. W swoim dorobku ma ponad 40 płyt z muzyką solową i kameralną dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, Dacapo.

Szymon Krzeszowiec sprawuje artystyczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem i Konkursem Skrzypcowym Mieczysława Wajnberga w Katowicach. Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie