Treść podstrony

Kotula Jan

dr hab., prof. AM

Jan_Kotula
fot. Paweł Więckowiak


Ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu prof. dr hab. Waldemara Tamowskiego. Laureat II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999). 

Pierwszy kontrabasista i solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest jednym z pomysłodawców i inicjatorów powstania programu edukacyjnego Akademia NOSPR. Jako kameralista, solista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. W roli solisty występował z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Pracował z dyrygentami: Janem Wincentym Hawlem, Zdzisławem Szostakiem, José Marią Florêncio i Markiem Mosiem. Stale współpracuje z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfoniettą Cracovią. Ma na swym koncie nagrania radiowe i płytowe.

W roku 2012, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa, wraz ze światowej sławy gitarzystą Kazuhito Yamashitą uczestniczył w europejskim prawykonaniu Koncertu na kontrabas, gitarę i orkiestrę japońskiej kompozytorki Keiko Fujiie. W roku 2015 wystąpił jako solista u boku wybitnego amerykańskiego saksofonisty Brandforda Marsalisa wraz z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcja Aleksandra Humali, w ramach festiwalu Zaduszki Jazzowe w sali koncertowej NOSPR. W 2022 roku, wraz z Kwartetem Śląskim dokonał prawykonania I kwintetu smyczkowego Joanny Wnuk Nazarowej na Wiosennym Festiwalu De Natura Sonoris w Lusławicach. W 2023 uczestniczył w wykonaniu Nonetów B. Martinů i S. Lindgrena w sztokholmskim Konserthuset. W 2024 współpracował z kwartetem DAFO wykonując II kwintet smyczkowy Joanny Wnuk Nazarowej w ramach 36 Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów w Krakowie.

W roku 2013 i 2022 pracował w zespole eksperckim Departamentu Szkolnictwa Artystycznego nad stworzeniem nowej podstawy programowej dla szkół muzycznych I i II stopnia. Otrzymał liczne nagrody za działalność pedagogiczną, m.in. Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, czterokrotnie Nagrodę Rektorską macierzystej uczelni. Prowadzi klasy mistrzowskie na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, Artystycznych Kursach Mistrzowskich w Tarnowie oraz Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Tadeusza Wrońskiego w Puławach. Wielokrotny juror ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Regularnie prowadzi seminaria metodyczne w ramach Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych w Mielcu oraz Kursu Metodycznego Centrum Edukacji Artystycznej w Łańcucie. W 2024 objął funkcję opiekuna Konkursu CEA w kategorii Kontrabas.

W 2018 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Pracuje na stanowisku profesora katowickiej Akademii Muzycznej, a jego studenci odnoszą liczne sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kontrabasowych. 


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie