fot. Agnieszka Kopińska
Piotr Kopiński swoją edukację muzyczną rozpoczął w chórze chłopięcym Stanisława Steczkowskiego „Mieleckie Słowiki”. Ukończył Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu Marii Zegalskiej oraz studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Ukończył również Ecole Normale de Musique A. Cortot w Paryżu w klasie fortepianu solowego Francoise Thinat („Diplome d’execution” z wyróżnieniem 1995 rok, „Diplome d’execution superieur” 1996 rok, oraz odbył staż w ramach „Diplom d’execution de concertiste” 2003 rok). Był dwukrotnie stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (stypendia I stopnia – koncerty w Żelazowej Woli i pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich) oraz dwukrotnie stypendystą rządu francuskiego, a także „Comite du A. Roussel” (stypendia na naukę w Ecole Normale). Laureat konkursów polskich (stypendia TiFC oraz Konkurs Muzyki Kameralnej w Łodzi) i zagranicznych (Konkurs Pianistyczny „Piano XX Siecle” w Orleanie we Francji). W Paryżu debiutował recitalem solowym w Salle Cortot i IV Koncertem fortepianowym G-dur L. van Beethovena (z orkiestrą Konserwatorium).
Pianista jest regularnie zapraszany na festiwale we Francji: „Festival Les Amis du Chateau de la Fontaine – Olivet Orleans”; „Les Matinees du Piano – Salle de l’Institut a Orleans”; „Paris Saint – Sulpice”; „L’heure musical du Marais – Paris”. Jako solista występował z: Filharmonią Śląską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Opolską, Filharmonią Bydgoską, Filharmonią Jeleniogórską, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Od 1998 roku Piotr Kopiński jest pianistą-solistą Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Współpracował jako solista, kameralista oraz pianista-korepetytor z: Jerzym Maksymiukiem, Gabrielem Chmurą, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Antonim Witem, Jackiem Kaspszykiem, Domingo Hindoyanem, Alexandrem Liebreichem, Jose Maria Florencio, Stanisławem Skrowaczewskim, Jerzym Semkowem, Paulem McCreeshem. Wraz z NOSPR wziął udział w dużych projektach artystycznych, takich jak: „Maraton Twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego”, „Pociąg do Kilara”, „Podróż Morska pod banderą Chopina na pokładzie Daru Młodzieży”. Uczestniczy w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą: „Festiwal Pianistyki Polskiej”, „Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju”, „Wratislavia Cantans”, Festiwal „Łańcuch”, „Festiwal im. L. van Beethovena”, „La Roque d’Anteron”, „Tauron-Nowa Muzyka”. W ramach NOSPR dokonał wielu nagrań archiwalnych, CD oraz DVD. Nagrywał również na instrumentach klawiszowych (fortepian, celesta) muzykę do filmów m.in.: 33 Sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej z muzyką Pawła Mykietyna; Jack Strong Władysława Pasikowskiego z muzyką Jana Duszyńskiego. Uczestniczył w projekcie „Niebo o północy” George’a Clooney’a z muzyką Alexandra Desplat dla Netflix.
Współpracuje z Polskim Radiem Katowice. Współtworzy od strony artystycznej dwa cykle: „Ponad czasem” i „W mistrzowskim stylu”. Występował na scenie z wybitnymi muzykami takimi jak: Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade czy Richard Galliano. We współpracy z „Mieleckim Festiwalem Muzycznym” zrealizował w 2020 roku własny multimedialny projekt „Oborski, Michałowski, Chopin”. Od 2023 roku współpracuje z gitarzystą bluesowym Grzegorzem Kapołką w projekcie „Kilar in Blue”. Jest muzykiem Andrysek Tango Quintette (płyta CD i DVD Oblivion 4:26).
Jako aktor-pianista brał udział w operze Fedora Umberto Giordano na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. W podobnym charakterze bierze udział w przedstawieniu Callas – Master Class Terrence’a McNally na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Od roku 1996 Piotr Kopiński tworzy wraz z żoną Agnieszką Kopińską duet pianistyczny – K2PIANO. Zespół występuje w Europie i USA. Duet ma na swoim koncie 12 autorskich projektów fonograficznych na płytach CD i DVD oraz jest obecny w przestrzeni cyfrowej. Podstawowym obszarem zainteresowań zespołu jest muzyka XX wieku i współczesna. W 2013 roku duet uczcił 100-lecie premiery Święta Wiosny Igora Strawińskiego nagrywając wspomniane Święto wiosny i Pietruszkę we własnym opracowaniu na 2 fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. K2PIANO ma również w swoim dorobku płyty monograficzne z muzyką: G. Faure, F. Poulenca, B. Bartoka (płyta-eksperyment z muzyką elektroniczną Krzysztofa Gawlasa), a także niemiecki romantyzm R. Schumanna i J. Brahmsa. Płyta CD i DVD Quarter-Tone Piano to z kolei antologia muzyki ćwierćtonowej na dwa fortepiany. W przygotowaniu jest płyta z własną aranżacją Sonaty wiolonczelowej F. Chopina na dwa fortepiany. Duet nagrywał dla DUX, Acte Prealable i Requiem.
Piotr Kopiński jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2007 roku uzyskał stopień doktora, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Pasjonuje go muzyka eksperymentalna i improwizowana oraz projekty na styku różnych sztuk.