Skrzypek, dyrygent, kameralista. Jest laureatem wielu nagród na konkursach, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Adelajdzie, III nagrody i wielu nagród pozaregulaminowych (m.in. Nagrody im. Henryka Szerynga oraz tytułu dla najlepszego Polaka) podczas 9. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zina Francescatiego w Marsylii.
Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Eugenii Umińskiej i Kaji Danczowskiej. Swój warsztat doskonalił pod kierunkiem m.in. André Gertlera, Grigorija Zhislina i Yehudi Menuhina. Zafascynowany postacią Yehudi Menuhina, rozpoczął współpracę z Sinfonią Varsovią pod jego batutą, odbywając wiele tournées koncertowych. Lata 90. to także początek przyjaźni i artystycznej więzi z Jerzym Maksymiukiem, u którego w późniejszych latach (2009-2011) odbył ekskluzywne studia dyrygenckie.
Mimo, iż jego działalność koncertowa i zainteresowania zawsze skupiały się wokół skrzypiec, pociągała go także praca z orkiestrą. W 1992 podjął się stworzenia Sinfonietty Cracovii, którą przez ponad 20 lat wykreował na jedną z najbardziej cenionych orkiestr w Polsce. Realizując w roli dyrektora orkiestry skrajnie zróżnicowane założenia programowe, zapraszał do współpracy wybitnych artystów z całego świata, a jego bliska współpraca z Krzysztofem Pendereckim miała znaczący wpływ na jego artystyczny wizerunek. Wspólnie z kompozytorem występował na wielu estradach w Polsce, w Niemczech, Portugalii i Norwegii, a także w Konserwatorium w Moskwie i Filharmonii we Lwowie. Wraz z Krzysztofem Pendereckim i Sinfoniettą Cracovią, dokonał nagrania I Koncertu skrzypcowego kompozytora dla holenderskiej wytwórni Channel Classics Records. Album otrzymał nominacje Diapason d’Or. Sięgając po altówkę, zarejestrował wraz z Pendereckim Concerto per Viola e Orchestra (DUX Recording Producers). Jako dyrygent występował z orkiestrami filharmonicznym w Polsce, a także m.in. Qingdao Symphony Orchestra, Guiyang Symphony Orchestra, Suzhou Syphony Orchestra. W grudniu 2013 roku uroczystym koncertem zainaugurował współpracę jako I dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach.
Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie ze skrzypkiem Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską i Anną Marią Staśkiewicz. Do stałych pozycji jego repertuaru zaliczyć można kompozycje na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, które wielokrotnie wykonał pod batutą samego kompozytora.
Robert Kabara prowadzi również działalność pedagogiczną – wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Katowicach. Jest także jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Otrzymał zaproszenie Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, aby w 2016 roku pełnić zaszczytną funkcję jurora XV jubileuszowej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.