Treść podstrony

Growiec Michalina

prof. dr hab.

zdjęcie

Growiec Michalina - prof. zwyczajny, Kierownik Katedry Wokalistyki. W latach 1952-56 kształciła się równolegle w A.G.H i Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów w A.G.H na Wydziale Ceramicznym kształcenie w zakresie śpiewu solowego kontynuowała w Średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach w klasie prof. Adrianny Lenczewskiej. W roku 1957 otrzymała dyplom z wyróżnieniem i rozpoczęła studia na Wydziale Wokalnym w PWSM w Katowicach. W czasie studiów rozpoczęła działalność koncertową. W roku 1962 ukończyła studia debiutem w partii Małgorzaty w op. Faust Gounoda w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu i otrzymała dyplom z odznaczeniem. Dalsze doskonalenie sztuki kontynuowała na stypendium we Włoszech (Siena-Accademia Musicale Higiana) - prof. Farwaretto. Brała udział kilkakrotnie w kursach mistrzowskich w Weimarze w klasie prof. Krauze i prof. Sokorskiej. W roku 1971 w czasie festiwalu młodzieży muzycznej w Bayreuth w drodze konkursu wykonała partie sopranową w "Weselu" I. Strawińskiego pod dyrekcja Pierre Bouleza. W PWSM pracę pedagogiczną rozpoczęła jako asystent w roku 1968. W roku 1975 została dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego i pełniła funkcje do r 2002 z przerwą między 1990-96 rokiem. W r 2002 została Kierownikiem Katedry Wokalistyki.
Działalność Artystyczna:
Od r. 1962 do chwili obecnej prowadzi działalność koncertowa w Polsce i za granicą. Posiada w swoim repertuarze kilkaset pieśni w tym wiele cykli jak:

R.Schumann - Frauenliebe und Leben
R.Schumann - Liederkreis op. 39
A.Dvorak - Pieśni cygańskie op. 58
M.Ravel - Pieśni grackie
W.Rudziński - Liryczny przewodnik po Warszawie
P.Perkowski - Niebo w ogniu
K.Szymanowski - Pieśni kurpiowskie
I.J.Paderewski - Pieśni do słów C.Mendesa op. 22
H.Opieński - cykl do słów- Preludiów K.Tetmajera
A.Copland - pieśni do słów E.Diekinson
J.A.Carpenter - Pieśni ofiarne do słów R.Tagore
D.Szostakowicz - Pieśni hiszpańskie
J.Mikś - Piesni beskidzkie
J.Sztwiertnia - Pieśni do słów L.Staffa
Od lat współpracuje z filharmoniami w Polsce: Katowice, Opole, Warszawa, Koszalin, Rzeszów, Białystok, Zabrze, Zielona Góra - biorąc udział jako solistka w wykonaniach:

Requiem, Msza C-dur koronacyjna W.A.Mozarta
Stabat Mater - G.B.Pergolesiego
Stabat Mater - G.Rossiniego
Magnificat - J.S.Bach
Magnificat - Żebrowskiego
Magnificat - Vivaldiego
Completorium - G.G.Gorczyckiego
Nieszpory - G.G.Gorczyckiego
Msza koronacyjna - J.Elsnera
Pasja - J.Elsnera
Stworzenie Świata - J.Haydna
Ponadto wielokrotnie występowała na festiwalach: Koszalin, Kraków - Tynieckie Dni Organowe, Wisła, Cieszyn, Częstochowa - z programem "Koncertów na głos i organy" H.Schütza, a także Legnica Cantata, Wratislavia Cantans "Jeunesses Musicales" - Częstochowa. "Silesia Cantat" - Katowice, "Europa Genti"- Włochy, feste Medicee - Florencja, USA- Filadelfia. Liczne recitale pieśniarskie wykonywała we wnętrzach pałacowych, muzeach - Pszczyna, Duszniki Zdrój, Kąsna Dolna, Zamek Książ. Muzeum w Romanowie, Muzeum w Żarnowcu, Zamek w Dukli, Zamek Książąt Pomorskich w Kołobrzegu, Zamek w Łańcucie i inne. Wielokrotnie występowała z recitalami i w programach muzycznych w TV- Katowice, za co otrzymała odznaczenie Radia i Telewizji. Wielokrotnie występowała i nagrywała w Polskim Radiu w programach: "Muzyka współczesna", Robert Schuman, cykle pieśni H.Opieńskiego i I.J.Paderewskiego. Nagrała archiwalne programy w TV i Radio Katowice. Nagranie płytowe CD - Pieśni I.J.Paderewskiego i H.Opieńskiego z pianistką Krystyną Słobodnik. Nagrania archiwalne:

P.Perkowski - Pieśni "Niebo w ogniu" z pianistką Urszula Musialską
J.Mikś - Pieśni beskidzkie z pianistką Ewą Jeruzal
Osiągnięcia studentów z klasy prof. Michaliny Growiec

Teresa Dziedzic-Erbe - laureatka Konkursu im. J.Kiepury w Krynicy i Konkursu we Włocławku - II- giej nagrody. Od lat wykonująca czołowe partie w operach: "Tosca" - G.Pucciniego. "Nabucco" - G.Werdiego, "Kawaler z różą" - R.Straussa, "Elżbieta" (Tauhauser)" - Wagnera w teatrach operowych w Niemczech.
E.Mazur - wykonawczyni czołowych partii w państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu. Role - Tosca, Abigail, Carmen i inne. Dwukrotnie zdobywczyni złotej maski.
K.Kidoń - laureatka nagrody specjalnej w Konkursie im. A.Sari w Nowym Sączu, Warszawie i w Niemczech. Przez dwa sezony ulubienica publiczności w Operetce Śląskiej w Gliwicach. Obecnie na stałe przebywająca i koncertująca w Danii (Kopenhaga).
B.Zalasiński - absolwent z roku 1994. Laureat nagrody Związku Kompozytorów Polskich na konkursie im. Griega w Gdańsku. Wykonawca czołowych partii w 17-tu pozycjach światowego Repertuaru jak: "Carmen", "Rigoletto", "Czarodziejski Flet", "Don Giowanni", "Nabucco", "Giocanda", "Cyrulik Sewilski", "Straszny Dwór" i inne. Współpracuje z wszystkimi Teatrami Operowymi w Polsce, a za granicą - Wielka Brytania, Niemcy, USA.
A. Stokłosa - solistka Opery Śląskiej i Teatru Muzycznego w Gliwicach, a także wielu prestiżowych koncertów w Polsce i za granicą (USA, Sycylia, Włochy). Posiada w repertuarze partie: Tatiany w op. "Eugeniusz Oniegin", Donna Elwiry w op. "Don Giovanni", Lizy w "Krainie uśmiechu" i inne.
Adam Szerszeń - laureat wielu konkursów wokalnych, solista Opery Śląskiej w Bytomiu. Wykonawca takich partii jak: Miecznik w "Strasznym Dworze", Oniegin w "Eugeniuszu Onieginie" i inne. Obecnie asystent na Wydziale Wokalno - Aktorskim, solista zespołu "Camerata Silesia", z którym występuje na prestiżowych koncertach w Polsce i za granicą - posiada nagrania płytowe. Jako pedagog prof. M.Growiec od lat bierze udział jako juror w konkursach wokalnych i przesłuchaniach: 1980, 81 Weimar - "Ogólnoniemieckie przesłuchania wokalistów". W Polsce - Krynica - Konkursy im. J.Kiepury, Nowy Sącz - im. Ady Sari, Międzynarodowe Konkursy Wokalne dla Szkół Średnich im. L.Różyckiego w Gliwicach. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym corocznego festiwalu "Dni Muzyki Wokalnych" w Akademii Muzycznej w Katowicach od roku 1985.
Działalność naukowa:
Równolegle z pracą koncertową, pedagogiczną i organizatorską zajmuje się pracą naukową. W zeszytach naukowych "Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu" znajdują się publikacje autorstwa prof. M.Growiec. Uczestniczy w sesjach naukowych we Wrocławiu w czasie kursów wokalnych i pedagogicznych jako wykładowca a także pedagog prowadzący zajęcia z wokalistami. Od wielu lat jest recenzentem w przewodach kwalifikacyjnych I i II stopnia w Uczelniach: Katowice, Wrocław, Łódź, Warszawa, Bydgoszcz. Za swą działalność trzykrotnie otrzymała "Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki" i kilkakrotnie "Nagrodę Rektora". Posiada odznaczenia: Srebrny i Złoty Krzyż zasługi, odznakę Radia i Telewizji oraz złotą odznakę SPAM.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie