Treść podstrony

Grodzka-Łopuszyńska Elżbieta

prof. dr hab.


Grodzka-Łopuszyńska_Elżbieta
fot. Tomasz Łopuszyński

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w Don Giovannim W.A. Mozarta w reżyserii Wiesława Ochmana. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polsko-niemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze Lorelei Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Współpracuje z licznymi orkiestrami symfonicznymi, chórami oraz zespołami kameralnymi. W swoim repertuarze posiada ponad 30 partii solowych dzieł oratoryjno-kantatowych różnych epok. Prócz tego występuje z recitalami pieśniarskimi wykonując m.in. Słopiewnie i Rymy dziecięce Karola Szymanowskiego, Pieśni greckie Maurice’a Ravela, Ariettes oubliees Claude’a Debussy’ego, Liederkreis Roberta Schumanna, Pieśni Fryderyka Chopina oraz Pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w tym 7 z Julianem Gembalskim. W 2012 roku została laureatką Nagrody im. Błogosławionego Ks. Emila Szramka. W roku 2014 brała udział w nagraniu płyty Pawła Łukaszewskiego Missa de Maria a Magdala dla firmy DUX wykonując partię sopranu. Płyta nominowana była do Nagrody „Fryderyki”, a także otrzymała prestiżową nagrodę Orphee d'Or - Grand Prix du Disque Lyrique - Prix Hector Berlioz przyznaną przez Academie du Disque Lyrique w Paryżu.

Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2023 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała tytuł profesora sztuki.

Od początku swojej pracy pedagogicznej związana z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi klasę śpiewu. Prócz pracy artystycznej i pedagogicznej aktywnie uczestniczy w muzycznym życiu naukowym, jest zapraszana na konferencje i sesje naukowe, czego owocem są liczne publikacje. Współpracuje w tym zakresie m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów Śpiewu, z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląska w Gliwicach, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz z Polską Akademią Nauk. Pełni także rolę recenzenta publikacji naukowych. Jest również konsultantką Centrum Edukacji Artystycznej.

Od 2023 roku pracuje także jako nauczyciel w Zespole Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gdzie rozwija nowy kierunek: śpiew solowy.

Od roku 2024 pełni funkcję Radnej Miasta Katowice i jest członkinią komisji kultury oraz edukacji.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie