Treść podstrony

Główczewski Jerzy

prof. dr hab.

zdjęcie

Jerzy Główczewski – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. Laureat I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Członek zespołu EXTRA BALL  Jarosława Śmietany – współuczestniczył w wielu trasach koncertowych i nagraniu płyty ”Extra Ball”(Pol Jazz Z-SX-0687). Wieloletni członek big-bandu Akademii Muzycznej w Katowicach, z którym wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych, m. in.:  Berkeley Jazz Festival (Kalifornia), Reno (Nevada), Jazz Ost-East (Norymberga), Jazz Jamboree (Warszawa ).


Od lat członek zespołu ALEX BAND Aleksandra Maliszewskiego, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na festiwalach w Sopocie (Jose Feliciano, Shirley Bassey), Opolu, Witebsku (Białoruś) i Karlshamn (Szwecja). Rozliczne wyjazdy zagraniczne (Norwegia, USA, Niemcy, Szwajcaria, Grecja, Kuwejt, Anglia), w tym wiele wspólnych koncertów z gwiazdami jazzu i muzyki rozrywkowej. Członek poznańskiej super grupy ERGO BAND z Grażyną Łobaszewską w roli głównej. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Płyty „Preisner's Music” i „Requiem For My Friend” ukazały się na całym świecie. W 1999 roku wykonanie „Requiem.....” w  „Royal Festival Hall” w Londynie z orkiestrą BBC Concert Orchestra oraz przyznanie potrójnej Platynowej Płyty za rekordową sprzedaż (300 tys. egzemplarzy) „Requiem For My Friend” wydanej przez firmę nagraniową Warner Music.


W 2009 roku na III Festiwalu Prawykonań w Katowicach, prapremierowe wykonanie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną kompozycji Krzysztofa Herdzina pt. „Narracje na saksofon i orkiestrę”. W 2010 roku rejestracja koncertu z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, który ukazał się na płycie „Symphonicum” z muzyką Krzysztofa Herdzina (Universal Music Polska).


Od wielu lat członek big-bandu Zbigniewa Czwojdy, akompaniującego znanym artystom występującym na festiwalu „Jazz nad Odrą” – m. in. Urszula Dudziak, Al Porcino, Bill Prince, Freddy Cole, Peter Herbolzheimer, Joe Faddis i in.


Od 2006 roku członek grupy „The Globetrotters”, z którą nagrał cztery płyty: „The Globetrotters”, ”Fairy Tales From The Trees”, ”Both Sides” i „Stop Don't Talk”.


Zagrał ponad siedemset koncertów w kraju i za granicą (Kuwejt, Węgry, Słowacja).


 Rok 2017 obfituje w spektakularny koncert zespołu „Chick Corea Sextet” w składzie: Chick Corea – fortepian; Eddie Gomez – kontrabas; Brian Blade – perkusja; Andrzej Olejniczak – saksofon sopranowy; Grzegorz Nagórski – puzon i Jerzy Główczewski – saksofon sopranowy i tenorowy oraz flet. Koncert odbył się z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.


W 2018 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie