fot. Eva Maria Richter
Solista, kameralista, pedagog. Urodził się w Warszawie w rodzinie muzyków. Gdy miał trzy lata, przeprowadził się wraz z rodziną do Finlandii. Studia rozpoczął w 1982 roku w klasie wiolonczeli Timo Hanhinena w Konservatorium w Turku. Następnie studiował w Akademii Sibeliusa w Helsinkach u Csaby Szilvaya, Victorii Yagling, Kazimierza Michalika, Marko Ylönena oraz Heikkiego Rautasalo. W latach 1995-1998 studiował w klasie profesora Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w ramach stypendium Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Naukę kontynuował u Philippe’a Mullera w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris oraz – w ramach stypendium DAAD – u Natalii Gutman w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart. W 2002 roku otrzymał trzyletnie stypendium paryskiej Groupe Banques Populaires.
Alexander Gebert wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs w wieku 16 lat. W 1997 roku zajął II miejsce na Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a w 2000 roku zdobył III nagrodę na Konkursie im. Antonia Janigra w Zagrzebiu, II nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Genewie (gdzie grał wraz z Orchestre de la Suisse Romande pod batutą Heinricha Schiffa) oraz I nagrodę na Konkursie im. Valentino Bucchiego w Rzymie.
Występował zarówno jako solista, jak i kameralista na wielu prestiżowych festiwalach, m.in.: Kuhmon Kamarimusiikki, Oleg-Kagan-Musikfest, Festival de Deauville, Ravinia Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, West Cork Music, Ensemble Festiwal w Książu oraz na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Współpracował także z muzykami jazzowymi takimi jak John Taylor, Kenny Wheeler czy Ed Neumeister. Szczególne znaczenie w jego karierze miały muzyczne spotkania ze współczesnymi kompozytorami, takimi jak Mauricio Kagel, Salvatore Sciarrino, Friedrich Cerha, Krzysztof Meyer, Krzysztof Penderecki, Kaija Saariaho, Aribert Reimann, Albert Schneltzer, Tomasz Skweres, Sebastian Fagerlund, Kurt Schwertsik i Richard Dünser.
W 2004 roku zaproszono go do składu Altenberg Trio Wien. Z zespołem tym, mającym swą siedzibę w wiedeńskim Gesellschaft der Musikfreunde, występował do roku 2012, współuczestnicząc w wykonaniach bogatego repertuaru. Oprócz prawie dwustu triów fortepianowych zespół prezentował także utwory na inne składy kameralne: kwartety i kwintety fortepianowe, duety, koncerty potrójne oraz kameralistykę wokalną, które wykonywał na ponad 1000 koncertach, m.in. w Brahms Saal w wiedeńskim Musikverein (w którym prezentował co roku cykl sześciu koncertów), Library of Congress w Waszyngtonie, Concertgebouw w Amsterdamie, oraz w Małej Sali Filharmonii w St. Petersburgu, czym zyskał sobie reputację jednego z najbardziej prestiżowych zespołów w swej kategorii. Wraz z Altenberg Trio nauczał w Konservatorium Wien Privatuniversität, Accademia di Musica di Pinerolo oraz Accademia Pianistica „Incontri col Maestro” w Imoli.
Od 2010 roku Alexander Gebert jest profesorem wiolonczeli w Hochschule für Musik Detmold, a w roku 2023 został członkiem collegium Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artysta prowadzi mistrzowskie kursy wiolonczelowe w wielu krajach.