Treść podstrony

Dziewior Stanisław

prof. dr hab.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach klasie w trąbki doc. Alfreda Miczki.


Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 roku, pełniąc obecnie funkcję trębacza solisty oraz kierownika sekcji trąbek. Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournee koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali muzycznych.

Koncertował pod batutą wielu znakomitych polskich dyrygentów, takich jak m.in: Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit oraz zagranicznych, takich jak m.in.: Leonard Bernstein, Christoph Eschenbach, Kurt Lorin Maazel, Leonard Slatkin.

Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych. Jako solista nagrał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Koncert na trąbkę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana (dyr. G. Chmura), Concerto in modo antico Andrzeja Panufnika (dyr. T. Bugaj), Koncert na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Meyera (dyr. M. Klauza), Koncert na trąbkę i orkiestrę Mieczysława Weinberga (dyr. M. Klauza). Jest prawykonawcą Solemn Concerto na trąbkę i orkiestrę Krzesimira Dębskiego (dyr. J. Rogala).

W charakterze solisty występował z takimi orkiestrami jak: Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Aukso, Filharmonia Śląska, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Zielonogórska. Bierze udział w licznych festiwalach muzyki kameralnej i organowej wykonując dzieła kompozytorów epoki baroku.

Jest wykładowcą kursów i warsztatów metodycznych. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną w klasach trąbki szkół muzycznych I i II stopnia. Jego studenci są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Jest organizatorem i kierownikiem artystycznym odbywających się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK „Międzynarodowych Wiosennych Warsztatów Trąbkowych – Vincent Bach Masterclass”.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie