fot. Ewa Płonka Fotografia
Bartłomiej Duś to Polski saksofonista o międzynarodowej renomie. Prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod kierunkiem Bernarda Steuera i został wyróżniony medalem Primus Inter Pares. Jest również absolwentem Konserwatorium Paryskiego (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris) w klasie Claude’a Delangle’a i Konserwatorium w Wersalu w klasie Vincenta Davida. Bartłomiej Duś w 2019 roku uzyskał tytuł naukowy doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk za album Penderecki Concertos vol. 8 (2021) oraz album Aleksander Nowak - Syrena. Melodramma aeterna (2022).
Zasłynął jako laureat licznych konkursów o randze międzynarodowej. Otrzymał m.in. I nagrodę i Złoty Medal w Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I lokatę w Konkursie Hülsta Woodwinds w Münster (2011), II miejsce w Konkursie Saksofonowym w Słowenii (2011), III lokatę i nagrodę publiczności w Konkursie Aeolus w Düsseldorfie (2012) oraz Grand Prix i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koncercie Roku 2012 w Poznaniu. Ponadto uzyskał stypendia Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Rządu Francuskiego i programu Młoda Polska.
Jako solista występował: m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Narodową, AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Düsseldorfer Symphoniker, Staatsorchester Rheinische Philharmonie czy Słoweńską Narodową Orkiestrą Kameralną. Koncertował podczas międzynarodowych festiwali, takich jak Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień, Auksodrone, Vienna Saxfest, Summerwinds Münsterland, Mladá Praha, Festisax, Jeunesses Musicales, Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich czy Festiwal Muzyki Kameralnej w St. Petersburgu.
Współpracując z wieloma polskimi kompozytorami, Bartłomiej Duś ma ogromny wkład w rozwój najnowszej literatury saksofonowej (prawykonania koncertów saksofonowych, Aleksandra Nowaka, Mikołaja Majkusiaka, Tomasza Jakuba Opałki, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Jabłońskiego). W 2017 roku Bartłomiej Duś dokonał transkrypcji na saksofon sopranowy Koncertu na flet i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, co spotkało się z uznaniem samego twórcy, a w 2019 roku dokonał premierowego nagrania utworu. Płyta Penderecki Concertos vol. 8 została wydana przez wydawnictwo DUX.
Bartłomiej Duś wraz z pianistką Magdaleną Duś współtworzy zespół MagDuś Duo. Zespół otrzymał II nagrodę w 18. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013) i II lokatę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weronie (2014). W 2014 r. ukazał się debiutancki album formacji pt. Malinconico, zawierający utwory francuskich kompozytorów XX wieku (wyd. Classic Clips). W sezonie 2017/2018 duet był objęty rezydencją artystyczną przez IPiUM Silesia. Wspólnie z kompozytorami zespół rozwija także repertuar muzyki współczesnej, czego efektem są utwory kameralne Hanny Kulenty (AisthetikosDuo, AlinaDuo, AtlantissDuo), Wojciecha Ziemowita Zycha (Trajektoria Afektywna), Przemysława Szczotki (Simbiosis), Michała Dobrzyńskiego (Chorea) oraz formy koncertowe z orkiestrą: Marty Ptaszyńskiej - Koncert podwójny Three Visions after Dante (Nagroda Muzyczny Orzeł za prawykonanie w kategorii soliści), Hanny Kulenty - AtlantissForte i Aisthetikos. Ostatnia z wymienionych kompozycji we wrześniu 2020 została nagrana przez MagDuś Duo oraz francuską Orchestre Pasdeloup pod batutą Marzeny Diakun w Filharmonii Paryskiej. Płyta Polish Heroines of Music została wydana przez wyd. Anaklasis (2021) i otrzymała nominację do Fryderyków w 2022 roku.
Bartłomiej Duś w 2021 roku nagrał płytę Consequences z kwartetem smyczkowym w składzie: Magdalena Kling-Fender, Adam Mokrus, Elżbieta Mrożek-Loska i Robert Fender. Jest to pierwsza płyta w Polsce na której saksofon występuje kameralnie z kwartetem smyczkowym. Na płycie znalazły się 3 kwintety: Adolfa Buscha, Guillermo Lago, Pieta Swertsa. Nagrania kwintetów Lago i Swertsa to premierowe nagrania tych utworów. Płyta została wydana przez wydawnictwo Ars Sonora.
Od 2023 roku Bartłomiej Duś współtworzy sekstet Hexatonic. Członkowie zespołu to muzycy NOSPR, Filharmonii Śląskiej, wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach, laureaci stypendiów i konkursów: Bartłomiej Duś – saksofon, Magdalena Duś – fortepian, Alicja Matuszczyk – obój, Agata Piątek – klarnet, Tomasz Żymła – klarnet basowy, Cezary Rembisz – fagot. Hexatonic prezentuje transkrypcje utworów kameralnych napisanych na sekstet ale przede wszystkim specjalizuje się w wykonawstwie utworów orkiestrowych zaaranżowanych specjalnie dla nich przez jednego z najznakomitszych aranżerów muzyki klasycznej na świecie – Davida Waltera.