Treść podstrony

Domańska Joanna

prof. dr hab.

zdjęcie

Studia rozpoczęła w 1977 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jana Hoffmana. Ukończyła je z wyróżnieniem w 1982 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W latach 1986-1987 pogłębiała swoje umiejętności w Paryżu, jako stypendystka Rządu Francuskiego, pod kierunkiem Livii Rév. 

Nagrody:

▪ 1981 – VII nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. M. Long – J. Thibaud w Paryżu,

▪ 1982 – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Casagrande w Terni.

▪ 1982 – laureatka Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

Jest koncertującą pianistką. Występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych m. in. Festival dei Due Mondi w Spoleto, Festa Musica Pro w Asyżu, Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Chopinfestival (obecnie Festiwalu Flandryjskim) w Gandawie, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu „Warszawska Jesień”, Dni Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Ma w swoim dorobku trzy płyty monograficzne zawierające dzieła Karola Szymanowskiego.

Pierwsza ukazała się w 1995 w wytwórni Olimpia i była dwukrotnie nominowana do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk". Dwie następne ukazały się nakładem wydawnictwa DUX w 2007 roku . Pierwsza z nich nagrana wspólnie z Andrzejem Tatarskim, zawiera między innymi premierę fonograficzną muzyki do baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany ( nominacja do Nagrody "Fryderyk" 2008). Kolejna płyta zawierająca Metopy op.29, 12 Etiud op.33, III Sonatę op.36, 4 Tańce Polskie otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród "Supersonic Award" luksemburskiego magazynu muzycznego "Pizzicato" (2008)

Dokonała szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych ( m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radio-Televisione Italiana i Radio – France).

Oprócz działalności solistycznej uprawia kameralistykę. Gra w duecie fortepianowym z Moniką Sikorską - Wojtacha, Andrzejem Tatarskim a także ze skrzypaczką Beatą Warykiewicz - Siwy i instrumentalistami Capelli Cracoviensis.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła w 1989 roku jako asystent w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W październiku 2003 roku otrzymała stanowisko profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1996-98 była też profesorem gościnnym Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy). 

W swym dorobku dydaktycznym posiada laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych:

Małgorzata Renka

- na Konkursie TiFCu na stypendia artystyczne im. F. Chopina;

Wojciech Kubica

( I ) - na Międzynarodowym Konkursie „XXI Century Art.” w Kijowie;

Tomasz Kamieniak

(nagroda specjalna) - na Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta w Weimarze.

Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych (Bratysława, Brno, Jesenik, Rabat) a także regionalnych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, wykłada na kursach mistrzowskich. Od września 2002 roku piastuje funkcję prodziekana Wydziału Wokalno - Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

Od kilku lat pełni funkcję vice-prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i Koła tego Towarzystwa przy Akademii Muzycznej w Katowicach.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie