Treść podstrony

Darłak Grażyna

dr hab., prof. AM


Grażyna_Darłak
fot. Eugenia Jurasik

Urodziła się w 1971 roku w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w zakresie wychowania muzycznego (dyplom z wyróżnieniem w 1995 roku) oraz w zakresie dyrygentury chóralnej (dyplom w 1995 roku). Ukończyła również dwuletnie podyplomowe Studium Carla Orffa przy Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach i seminariach orffowskich i kodalyowskich w kraju i za granicą. W roku 2008 obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki, specjalność teoria muzyki. W roku 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej.

W Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pracuje od roku 1996, obecnie na stanowisku kierownika Katedry Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Prowadzi m.in. przedmioty takie jak: pedagogika, historia muzyki czy warsztaty słuchania muzyki. Jest promotorką wielu prac dyplomowych. W macierzystej Uczelni zorganizowała szereg konferencji naukowych o charakterze interdyscyplinarnym oraz innych wydarzeń o charakterze artystycznym i naukowym. Przez kilka kadencji była senatorem Akademii. Obecnie uczestniczy w pracach licznych komisji doktorskich i habilitacyjnych.

Jest autorką dwóch monografii: Inspiracje religijne w twórczości kompozytorów środowiska katowickiego w latach 1945-2005 (2014) oraz Dziecko w ogrodzie sztuk. Perspektywa tematyczna, kreacyjna i komunikacyjna (2018). Opublikowała szereg artykułów w pracach zbiorowych oraz na łamach biuletynu ISME. Znaczący obszar jej działań stanowią również prace redakcyjne. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. W obszarze jej zainteresowań badawczych znalazły się przede wszystkim polska muzyka XX wieku oraz edukacja estetyczna dzieci i młodzieży. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie i warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podejmowała również pracę w charakterze jurora w licznych konkursach muzycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Od ponad 30 lat jest też związana zawodowo z Rudą Śląską – najpierw jako nauczyciel muzyki w szkołach podstawowych i gimnazjum, obecnie jako wicedyrektor i nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych w szkole muzycznej I i II stopnia. Prowadzi również działalność artystyczną jako dyrygent chóru parafialnego „Wawrzyn” w Rudzie Śląskiej oraz jako członek zespołu kameralnego „Santarello”, co pozwala na realizację własnej pasji śpiewaczej.

Jest członkiem Stowarzyszenia im. Zoltána Kodálya w Polsce. Pełni funkcję eksperta do spraw awansu zawodowego nauczycieli oraz konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie