Anna Czaicka-Jaklewicz - pianistka, kameralistka. Jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Wojciecha Świtały. Kameralistykę ukończyła w klasie prof. Reginy Michalak. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w katowickiej Akademii Muzycznej, prowadzi również klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Pianistyczne umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach pianistycznych i warsztatach kameralnych pod kierunkiem wielu znakomitych pianistów, takich jak: Lee Kum-Sing (Vancouver), Alexei Orlovetsky, Wiktor Mierżanow (Moskwa), Grzegorz Kurzyński (Wrocław), Aleksiej Maksymow (Donieck), Anthony Spiri (Kolonia), Tomasz Herbut (Berno), Kevin Kenner (Londyn). Podczas swojej edukacji brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach w Polsce i Europie. Jest laureatką nagród za wyróżniający akompaniament na licznych międzynarodowych konkursach, m.in. na: Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju, Międzynarodowym Konkursie "Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju.
Anna Czaicka-Jaklewicz współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Radovanem Vlatkovićem, Jennifer Montone, Jánosem Bálintem, Łukaszem Długoszem, Shirley Brill, Michelem Bellavance. Prowadziła szereg kursów pianistycznych, kameralnych, a także wykładów i lekcji otwartych m.in. na temat doskonalenia techniki czytania nut a’vista. Jest pomysłodawcą i organizatorem szkolnego konkursu „Piano vista”, który odbywa się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach.
Wspólnie z Dawidem Jarzyńskim nagrała dwie płyty: Clarinet Works oraz English Clarinet Sonatas, wydane przez wytwórnię DUX, a także płytę solowo-kameralną poświęconą twórczości Michała Spisaka: Michał Spisak Piano Solo and Chamber Music – wydawnictwo DUX. Występowała w kraju m.in. w Dworku Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju, Atmie, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Lubelskiej, NOSPR w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, za granicą m.in. w Anglii, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Austrii, Włoszech, Czechach.
W roku 2019 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, specjalność - gra na fortepianie.