Chór Instytutu Wokalno-Aktorskiego

zespoly_18

Zespół tworzą studenci pierwszych trzech lat studiów Instytutu Wokalno – Aktorskiego Wydziału II. Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Chór prowadzony jest w ramach przedmiotu zespoły wokalne na kierunku wokalistyka. Przygotowuje młodych adeptów sztuki wokalnej do pracy zespołowej, tak w ansamblach solistów w operze czy estradzie filharmonicznej, jak i do pracy w chórach zawodowych. W  ramach zajęć realizuje rozmaite programy, z którymi występuje corocznie podczas Dni Muzyki Wokalnej, a także bierze udział w koncertach na rzecz Akademii Muzycznej i w wielu innych festiwalach śląskich i ogólnopolskich.

zespoly_17

Od  2000 roku zespół prowadzi Krystyna Krzyżanowska – Łoboda. W tym czasie przygotowała wiele programów oratoryjnych, w tym: Stabat Mater  K. Szymanowskiego, chór z IX Symfonii L. van Beethovena, Psalmy F. Mendelssohna-Bartholdy, Mszę koronacyjną i Requiem W. A. Mozarta, Stabat Mater G. Pergolesiego, Missa Festiva J. Świdra, Magnificat J. Żebrowskiego,  III Symfonię K. Szymanowskiego, II Symfonię G. Mahlera, Angelus W. Kilara, Beatus vir i inne utwory H. M. Góreckiego, a także wiele chórów do realizowanych na uczelni i poza nią oper: Krakowiacy i Górale J. Stefaniego, Czarodziejski flet, Cosi van tutte, Wesele Figara W. A. Mozarta, Cyganeria G Pucciniego, Carmen G. Bizeta, Napój miłosny G. Donizettiego i inne. Chór wykonuje także programy a cappella  np. kolędowe czy patriotyczne. Od kilku lat grupa studentów pracuje także nad muzyką kameralną – przede wszystkim dawną. Od 2007 roku w ramach fakultetu "Zespół wokalny muzyki dawnej" opracowali m. in.: Responsoria C. Gesualda di Venosy, Komedię madrygałową A. Banchieriego, Mszę Paschalną M. Leopolity,  6 Pieśni kurpiowskich K. Szymanowkiego, Motety J. S. Bacha (Jesu meine Freunde i Lobem dem Herrn).