Treść podstrony

Borowska Beata

dr hab., prof. AM

Beata_Borowska
fot. Elżbieta Fabrikiewicz


Beata Borowska z wyróżnieniem ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1988) w klasie dyrygentury chóralnej prof. Jana Wojtachy. Jest również absolwentką Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1990). Pierwszy znaczący sukces dyrygencki odniosła w 1988 roku, zdobywając I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pracuje od 2003 jako adiunkt Katedry Chóralistyki, obecnie na stanowisku Profesora uczelni w Katedrze Dyrygentury Chóralnej. Prowadzi zajęcia z dyrygowania, wykłada również zagadnienia wykonawstwa chóralnego. Odnosi sukcesy dydaktyczne, które potwierdzają studenci z jej klasy dyrygentury, będący laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu: Maria Piotrowska zdobyła pierwsze miejsce oraz Nagrodę specjalną im. Edmunda Maćkowiaka za najlepszą metodę pracy z chórem (2006), Ks. Bartosz Zygmunt otrzymał wyróżnienie (2014), a Michalina Kraska, rok po ukończeniu studiów, zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (2021).

Beata Borowska z powodzeniem prowadzi Bielski Chór Kameralny Bielskiego Centrum Kultury od momentu jego powstania w 1993 roku. Koncertowała w czternastu krajach świata. Wraz ze swoim zespołem aktywnie włącza się w życie muzyczne miasta i ważne wydarzenia takie jak: Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku Białej oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Prowadzony przez nią zespół został nagrodzony w 26 konkursach (w tym dziesięciu zagranicznych), jest zdobywcą dwunastu nagród Grand Prix, m.in. w Rumi (1995), Katowicach (1998), Legnicy (2000), Barczewie (2013), w Rovinij (Chorwacja, 2024) oraz laureatem czołowych miejsc w międzynarodowych turniejach chóralnych na Malcie (2002), w Kanadzie (2004), Grecji (2007), Tajlandii (2010), Czechach (2012), Turcji (2014), a także w Wietnamie (2019). Dokonała z chórem nagrań płytowych z muzyką religijną: Exsultate Deo (1998), Kolędy polskie z udziałem organisty Wacława Golonki (2002) oraz Magnificat anima mea Dominum (2010) z dołączoną publikacją pt. Inspirująca rola tekstów maryjnych w kształtowaniu formy i interpretacji utworów chóralnych kompozytorów polskich (Katowice 2011). W 2023 roku w ramach koncertu Jubileuszu – 30 lecia Bielskiego Chóru Kameralnego dokonała polskiego prawykonania The Holy Spirit Mass Kima André Arnesena w wersji na chór i orkiestrę (z udziałem Bielskiej Orkiestry Kameralnej oraz Kwintetu wokalnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny). Ten sam utwór w wersji na chór i organy poprowadziła jako pierwsza w Europie (z udziałem organisty Krzysztofa Karcza). 

Beata Borowska siedmiokrotnie została uznana za najlepszego dyrygenta turnieju, między innymi w ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Prevezie (Grecja, 2007). Została również uhonorowana prestiżową dla społecznego ruchu muzycznego Międzynarodową Nagrodą im. Stanisława Moniuszki (2011), nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej „IKAR 2013” za wybitną dotychczasową działalność artystyczną oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2023). Współpracuje z Chórem Uniwersytetu w Bielsku-Białej od momentu jego powstania (2003) jako korepetytor głosów oraz drugi dyrygent. Zespół ten prowadzony przez profesora Jana Borowskiego szczyci się zdobyciem nagrody Grand Prix w piętnastu konkursach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych oraz nagraniem sześciu płyt, z których Missa Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego była nominowana do nagrody Fryderyk (2014). Beata Borowska pełni funkcję jurora konkursów chóralnych, prowadzi również warsztaty ukierunkowane na kształtowanie emisji zbiorowej oraz interpretację kompozycji chóralnych. 


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie