Cudowny pokaz niebywałej muzykalności i artyzmu największej miary miał miejsce na pierwszym z epickiej serii trzech recitali Mateusza Borowiaka w Merkin Concert Hall, którą wybrał na swój debiut w USA. Kiedy zobaczyłem zwiastun koncertów prezentujących 6 sonat fortepianowych amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosi... w połączeniu z trzema cyklami etiud - dwadzieścia cztery Chopina, dwanaście Debussy'ego i komplet Rachmaninowa op. 39, pomyślałem sobie "To szaleniec, lub jeden z największych." Dziś stawiam na to drugie.
Merkin Hall, New York Concert Review Inc.
Ukończył z wyróżnieniem studia muzykologiczne na Uniwersytecie w Cambridge i pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Andrzeja Jasińskiego. Mateusz Borowiak jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi: Królowej Elżbiety (Bruksela), Gawon International Music Society (Seul), Maria Canals (Barcelona), Rina Sala Gallo (Monza), Yamaha Music Foundation of Europe oraz Harriet Cohen Memorial Award w Londynie.
Występował w renomowanych salach koncertowych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Koncertował między innymi z Royal Philharmonic, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, London Mozart Players, Orchestre Nationale de Belgique, Królewską Orkiestrą Filharmonii Flamandzkiej, CASCO Phil, Orquesta Sinfónica de Bilbao, NOSPR, Orquesta Sinfónica de Madrid, Kwartetem Śląskim oraz orkiestrami polskich Filharmonii. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami jak chociażby Marin Alsop, Andrzejem Boreyko, Edo de Waart, Hansem Grafem, Tomaszem Bugajem, Michałem Klauzą, Tadeuszem Strugałą, Alexandrem Liebreich, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem i Massimiliano Caldi.
Jego występy były transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne w Europie, Oceanii i Stanach Zjednoczonych. Jego nagranie płytowe Trzynastu Preludiów i Fug amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosi zostało wydane w Nowym Yorku, przez wytwórnię KASP Records w 2012 r. W 2014 r. ukazały się kolejne płyty - Mateusz Borowiak Live at the Queen Elisabeth Competition 2013 i nagranie z 15 sonatami Antonio Solera wydane przez wytwórnię Naxos. Dla Polskiego Radia dokonał nagrań dzieł na fortepian i orkiestrę Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego oraz Fryderyka Chopina.
Prowadził klasy mistrzowskie na wyższych uczelniach i podczas kursów w Chinach, Wielkiej Brytanii, Belgii i Polsce. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.