Treść podstrony

Błaszczyk Mirosław Jacek

prof. dr hab.

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Był dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej. W latach 1998-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego, a w sezonach 2013-2018 – dyrektora  Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Obecnie jest  dyrygentem  honorowym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Od 1999  - dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.  Członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.


Występował w charakterze dyrygenta i jurora w licznych konkursach w Polsce i za granicą (m. in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Porto - Portugalia w latach 1999-2002; Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Maroku w 2003 r.) W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). 


Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele; często odwiedza również zagraniczne sceny m.in. Japonii, Kanady, Korei Południowej, Meksyku i USA. Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt, które niejednokrotnie nominowane były do Fryderyków: Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) w 2013 r., a Wsłuchani we wszechświat (DUX 1462), z udziałem wszystkich filharmonicznych zespołów i dyrygentów – w 2019 r. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi wykonawcami w Polsce IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Wykonanie to, jako drugie na świecie, wydano na płycie CD (2016). W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią Kopernikowską Henryka Mikołaja Góreckiego pod jego batutą.


Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobnym odznaczeniem został także uhonorowany przez Prezydenta Rybnika.


Jest Kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w katowickiej Akademii. W 2012 r. Prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.


W 2020 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie