Treść podstrony

Biegas Ewa

prof. dr hab.

Absolwentka Podstawowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie (skrzypce), Szkoły Muzycznej w Gliwicach (śpiew solowy i skrzypce) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach (1999r) w klasie śpiewu solowego prof. J. Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). Studia wokalne kontynuowała w Universitat fur Musik und Darstellende Kunst we Wiedniu w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej(1998-2002). Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki RP (1999r), Szwajcarskiej Fundacji Dr. RobertThyll-Dur (stypendium otrzymane drogą konkursu - 2000r) oraz Rządu Austriackiego (2001r).

Laureatka następujących konkursów wokalnych:

  • Ogólnopolski Konkurs Wokalny im.Fr. Plattówny we Wrocławiu (1996r) - I nagroda
  • Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. A. Sarii w Nowym Sączu (1997r) - wyróżnienie oraz nagrody specjalne
  • Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. A. Dvoraka w Karlowych Varach (1997r) - II nagroda oraz nagrody specjalne
  • Międzynarodowy Konkurs im. F. Tagliawiniego w Deutschlandsberg (1998r) - IV nagroda
  • Międzynarodowy Konkurs im. M. Schneidra Trnawskiego w Trnawie (1998r) - I nagroda i nagrody specjalne
  • Konkurs Wokalny im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2003r) - II nagroda i nagrody specjalne
  • Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki w Warszawie (2004r) - III nagroda i nagrody specjalne
  • Międzynarodowy Konkurs Wokalne dla młodych śpiewaków operowych im. K. Taev w Parnu (2005r)- III nagroda
  • Uczestniczka World Young Singers Competition - Cardiff 2005


Debiutowała partią Lady Billows w operze B. Brittena "Albert Herring" (Wiedeń2001r). Kolejne jej kreacje sceniczne to Rozalinda w "Zemście nietoperza" J. Straussa , Halka w operze "Halka" St. Moniuszki , "Przyjaciółka" w operze E. Knapika "La liberta chiama la liberta" , Leonora w "Trubadurze" G. Verdiego oraz Mimi w "Cyganerii" G. Pucciniego. Od 2004 r jest solistką Opery Krakowskiej.

W czerwcu 2004r reprezentowała Polskę w Wielkim Koncercie Galowym z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej w Konzerthaus we Wiedniu.

W swym repertuarze posiada wiele pieśni i partii oratoryjnych. Ma na swym koncieliczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz koncerty w kraju i zagranicą (m.in.Węgry, Czechy , Słowacja, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Niemcy, USA) z udziałem Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Toruńskiej, Filharmonii Narodowej, NOSPRu, Warszawskich Symfoników, Polskiej Orkiestry Radiowej.

W 2003r otrzymała kwalifikacje I- go stopnia w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2005r jest adiunktem tejże uczelni.

W 2004r dokonała nagrania płyt : "Pieśni Safony" E. Bogusławskiego wraz z orkiestrą "Camerata Impuls" pod dyr. M. Kaniowskiej oraz "Scena di Berenice" J. Haydna wraz z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. J. Swobody.

 


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie