fot. zakład fotograficzny Foto – Kołodziejska
Marek Barański urodził się 25 kwietnia 1960 roku w Chorzowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie, a następnie w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgra Zbigniewa Stolarza. W roku 1979 na podstawie uzyskanej wysokiej punktacji na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II st. w Białymstoku, decyzją Ministra Kultury i Sztuki otrzymał wolny wstęp do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie rozpoczął studia w klasie prof. Wiktora Osadzina. Po dwóch latach nauki w roku 1981 zdał egzamin do Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, gdzie od 1989 do 2018 pracował na stanowisku I fagocisty (solisty) i kierownika grupy fagotów. Od roku 1995 podjął pracę jako wykładowca, a później asystent w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po uzyskaniu kwalifikacji I stopnia w 2002 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta tejże Uczelni. 21 czerwca 2011 na podstawie dorobku artystycznego i rozprawy habilitacyjnej pod tytułem Sonata na fagot. Analogie i kontrasty w pojmowaniu zagadnień formalnych i stylistycznych na przykładzie wybranych dzieł następujących po sobie epok otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie instrumentalistyka, specjalność – gra na fagocie. Obecnie jest profesorem na tejże Uczelni, gdzie jako pedagog prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową. Ponad dwadzieścia lat pracy pedagogicznej, zaowocowało licznymi sukcesami jego studentów na wielu renomowanych konkursach muzycznych w kraju i zagranicą. Zdecydowana większość jego absolwentów pracuje na stanowiskach muzyków orkiestrowych w polskich i zagranicznych orkiestrach symfonicznych.
Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1977 roku, zajmując wraz z kwintetem dętym Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, I miejsce na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Zespołów Kameralnych w Malborku. W roku 1979 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Muzyków w Aberdeen (Szkocja), na którym był finalistą konkursu instrumentalnego oraz został laureatem I nagrody konkursu kameralnego. Podczas swoich studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach brał udział w kursach muzycznych w Blankenburgu (Niemcy) i Barcs (Węgry). W 1982 roku wraz z kwintetem dętym ,,Academia” uczestniczył w 15. Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Kameralnej w Ville de Colmar, a rok później został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Belgradzie. Jako solista i kameralista występował na wielu estradach w kraju i za granicą. Dla Polskiego Radia wraz z NOSPR nagrał archiwalnie Koncert na 7 instrumentów dętych, kotły i perkusję Franka Martina pod dyrekcją Gabriela Chmury.
Od roku 1989 jest członkiem kwintetu dętego NOSPR w Katowicach, z którym wykonywał znaczące dzieła muzyki kameralnej na wielu koncertach i festiwalach muzycznych oraz nagrał wiele płyt CD. Uczestniczył również jako solista w nagraniu muzyki Wojciecha Kilara do filmów takich jak: Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy i Serce na dłoni Krzysztofa Zanussiego.
Współpracował z wieloma orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką, Sinfoniettą Cracovią, Filharmonią Śląską, Orkiestrą Symfoniczną Braci Szafranków w Rybniku i Orkiestrą Camerata Sariensis. Oprócz działalności koncertowej i pedagogicznej brał czynny udział w kursach, seminariach, wykładach oraz jako członek komisji konkursowych.