Treść podstrony

Baczewska Teresa

prof. dr hab.

Ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku pracuje w macierzystej uczelni; początkowo jako akompaniator, obecnie członek Katedry Kameralistyki, zajmując się prowadzeniem zespołów kameralnych oraz nauką akompaniamentu. Od 2004 roku zatrudniona jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego. We wrześniu 2005 objęła funkcję Kierownika Międzywydziałowego Zakładu Fortepianu Ogólnego i Akompaniamentu.

Jej studenci odnoszą sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych, m. in dwukrotnie na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

Teresa Baczewska jako kameralistka koncertuje w kraju (m.in na festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Festiwalu Henryka Wieniawskiego” w Szczawie Zdroju i na „Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego” w Zakopanem) i za granicą („Musisher Fruhling” w Niemczech, „Festiwal Chopinowski” na Majorce). Występowała także w byłym ZSRR, w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech a w 2003 roku wraz z trzema córkami : pianistką, skrzypaczką i altowiolistką dała koncert rodzinny w Weill Recital Hall w nowojorskiej Carnegie Hall.

Współpracowała z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (obecnie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia), biorąc udział w nagraniach, koncertach i festiwalach m.in.: „Warszawska Jesień” , „Polska Jesień” w Dusseldorfie i „Europejski Festiwal Orkiestr Radiowych” w Kopenhadze.

Od 2000 roku współpracuje z Zespołem Śpiewaków „Camerata Silesia”, akompaniując na licznych koncertach m.in. w Hannoverze na Światowej Wystawie „EXPO 2000”.

Dokonała wielu nagrań dla radia i telewizji. Ze śpiewaczką Henryką Januszewską nagrała płytę dla „Polskich Nagrań” z pieśniami córki Henryka Wieniawskiego- Poldowski. Nagrane przez nią dla Polskiego Radia w Opolu ragtime’y S. Joplina, T. Turpina, L. Robertsa, J. Europ’a i H. Blake’a zostały wykorzystane na płycie autorstwa Andrzeja Schmidta „History of Jazz” vol.1, „Ragtime & The Blues”.


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie