Treść podstrony

Andrzej Jasiński

zdjęcie

Pianista i pedagog, urodzony 23 października 1936 roku w Częstochowie. Tam też w 1952 roku ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną u Stefanii Borkowskiej. Następnie w latach 1952-59 studiował w klasie fortepianu Władysławy Markiewiczówny w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1961-62 doskonalił swoje umiejętności w Paryżu pod kierunkiem Magdy Tagliaferro. W 1960 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów. Zadebiutował za granicą w 1961 roku z orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego. Koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Występował również na festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku i Dusznikach. Razem z Józefem Stomplem grał koncerty na dwa fortepiany J.S. Bacha i W.A. Mozarta z towarzyszeniem orkiestry. Z WOSPRiTV i orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie dokonał kilku nagrań archiwalnych. Współpracuje także z kwintetem dętym NOSPR.

Andrzej Jasiński od 1961 roku prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach, od 1990 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. W latach 1979-82 prowadził również klasę fortepianu w Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Jest wykładowcą letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu, prowadzi kursy mistrzowskie i lekcje publiczne w Europie: "Incontri col Maestro" w Imoli we Włoszech, w Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu, Paryżu, Brukseli, Madrycie, Amsterdamie, Bilbao, Linzu, Grazu, Wiedniu, Château de La Hulpe, Fribourgu, Trecastagni, Fermo, na Majorce, a także na innych kontynentach: w Japonii, Ameryce Południowej (Urugwaj, Brazylia, Argentyna), Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w Instytucie im. Van Cliburna, na Tajwanie, na Bliskim Wschodzie (Izrael). Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Należą do nich m.in.: Krystian Zimerman, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik.

Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (Konkurs Chopinowski: 1975, 1980, 1985, 1990, 1995 – jako członek, 2000 i 2005 – jako przewodniczący), Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych w Dublinie, Leeds, Monachium, Paryżu, Amsterdamie, Terni, Budapeszcie, Utrechcie, Bonn, Cagliari, Dortmundzie, Zwickau, Pekinie, Pretorii, Seulu, Tokio, Tel Awiwie, Miami, Taipei, Kurytybie, Casablance, Rabacie, Marrakeszu, Monterrey.

zdjęcie

Działalność artystyczno-pedagogiczna Profesora Andrzeja Jasińskiego została uhonorowana odznaczeniami i nagrodami państwowymi takimi jak m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nagrody Ministra Kultury i Sztuki "za szczególne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej i dydaktyczno- wychowawczej", Nagroda Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach "za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne w dziedzinie pianistyki oraz popularyzację najwyższych wartości artystycznych na antenie Polskiego Radia", Nagroda Prezydenta Miasta Katowice, Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy, Nagroda im. Walentego Roździeńskiego "za dorobek artystyczny i upowszechnianie muzyki wśród społeczeństwa Katowic", Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia "za wychowanie wielu pokoleń pianistów znanych na całym świecie", Nagroda im. Karola Miarki, srebrna statuetka Nike w dziedzinie Nauka przyznana przez Kapitułę Konkursu Nagród Allianz 2003, Nagroda przyznana przez Kapitułę Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.

W maju 2007 roku prof. Andrzej Jasiński otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.

Zobacz również:


Powrót

Wydarzenia

Zobacz wszystkie