Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego

Zespół powstał 1 października 2002 roku i jest spadkobiercą oraz kontynuatorem wieloletniej działalności studenckiej Orkiestry Symfonicznej, której kierownikami i dyrygentami byli Karol Stryja, Napoleon Siess i Jan Wincenty Hawel. Zespół pracuje w systemie sesyjnym, dając nie mniej niż pięć koncertów rocznie. Z orkiestrą współpracowali wybitni polscy i zagraniczni dyrygenci, tacy jak: Klaus Arp, Gabriel Chmura, Nicolas Cleobury, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Lutz Köhler, Alexander Liebreich, Larry Livingston, Krzysztof Penderecki, Arturo Tamayo, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Takuo Yuasa, czy Andreas Weiss. Pracując i koncertując pod ich kierunkiem, a także pod batutą rodzimych dyrygentów Jana Wincentego Hawela, Mirosława Jacka Błaszczyka i Szymona Bywalca, młodzi muzycy zdobywali cenne doświadczenia.

zespoly_01          zespoly_02          zespoly_03

Do ważnych wydarzeń w kalendarzu orkiestry zaliczyć można koncert w Filharmonii Narodowej (2007) oraz udział w Festiwalu Warszawska Jesień (2007), gdzie Akademicka Orkiestra Symfoniczna wykonała po raz pierwszy w Polsce Nommos Gamma Yannisa Xenakisa. W repertuarze orkiestry znajdują się takie pozycje jak: Ognisty Ptak i Pietruszka Igora Strawińskiego, Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, II Symfonia Sergiusza Rachmaninowa, III Symfonia Karola Szymanowskiego, La Mer Claude'a Debussy'ego, La Valse Maurice'a Ravela, Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa, IV V Symfonia Gustawa Mahlera, Koncert na orkiestrę Béli Bartóka, Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego i wiele innych.

zespoly_04

Oprócz dzieł symfonicznych orkiestra może poszczycić się również doświadczeniami w repertuarze operowym. Przy współpracy z Operą Śląską oraz studentami i pedagogami zaprzyjaźnionej uczelni muzycznej w Louisville zrealizowano 2 projekty: Wesele Figara i Don Giovanniego Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ponadto, w repertuarze orkiestry znalazły się: Cyganeria i Siostra Angelica Giacomo Pucciniego, Telefon Gian Carlo Menottiego oraz Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusa Mozarta. Znaczna część koncertów została utrwalona w albumach płytowych dokumentujących działalność zespołu w latach 2002-2007. Działalność artystyczno-koncertowa Akademickiej Orkiestry Symfonicznej jest wizytówką uczelni i ważnym uzupełnieniem życia muzycznego miasta i regionu.