Spektakl ,,Ciao Bella"
Miejsce - szczegóły poniżej
piątek
09 grudnia 2022 | godz.19:00

Zakład Tańca zaprasza na spektakl w ramach programu
PRZESTRZENIE SZTUKI - KATOWICE


Janusz Skubaczkowski „Ciao Bella”


choreografia:
Janusz Skubaczkowski


występują:
Karolina Januszek, Diana Durnieva, Benedykt Król, Katarzyna Pawłowska, Szymon Perczyński

 

Pokaz choreograficzny inspirowany pełnoformatowymi spektaklami Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego „WK-70” i „Niewinne marzenia u schyłku”. Oba stanowiły mocny komentarz do polskiej rzeczywistości schyłku lat 90. XX wieku, opowiadały o dziedzictwie PRL-u, narodowych przywarach Polaków i zarazem starały się ukazać wspólnotę ludzkich losów. Janusz Skubaczkowski – autor choreografii „Ciao Bella” był członkiem zespołu tancerzy obu tych produkcji. Swoim doświadczeniem pragnie dziś podzielić się z młodym pokoleniem tancerzy i nami odbiorcami. Od strony wykonawczej i choreograficznej „Ciao Bella” bazuje na Polskiej Technice Tańca Współczesnego, od strony tematycznej spektakl ma wymowę antywojenną – odwołuje się do sytuacji wojny w Ukrainie. Do tego wątku nawiązuje również podkład muzyczny oparty m.in. o sparafrazowaną w tytule pokazu pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich „Bella ciao”.


Jak mówi sam twórca: „Przymierzając się do tego projektu, planowałem spektakl abstrakcyjny – ale jako artysta nie mogę pozostać obojętny na koszmar wojny dziejący się na naszych oczach. Nie ulegam tutaj modom, tylko wewnętrznemu przekonaniu. A teatr tańca jest moim narzędziem wypowiedzi w otaczającym mnie świecie.”

 

Janusz Skubaczkowski – tancerz, choreograf, pedagog, wykładowca akademicki, nauczyciel jogi. W latach 1995-2000 tancerz Śląskiego Teatru Tańca. Jego pierwszą bytomską premierą było „Takie nic” w choreografii Jacka Łumińskiego; brał też udział w innych przedstawieniach tego autora, a także w spektaklach Henrietty Horn, Sama Costy oraz rekonstrukcjach choreografii Poli Nireńskiej i Conrada Drzewieckiego. Jako choreograf zdobył: I Nagrodę na Konkursie Współczesnej Sztuki Choreograficznej w Witebsku – 2003; I Nagrodę na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu – 2003; III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Amberfaun w Gdyni – 2003.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

 

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów – Sala koncertowa
Plac Sejmu Śląskiego 2


Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)


https://www.interticket.pl

 

https://www.interticket.pl
wstecz
Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Deklaracja dostępności